10 yıl unutulan kıdem yanacak!

Çalışma Bakanı Faruk Çelik eylülde kıdem tazminatı fonu taslağını taraflara sunacak. Taslak fonu işçi, işveren ve hükümetten oluşan kurulun izlemesini öngörüyor.   alışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in eylülde...

Çalışma Bakanı Faruk Çelik eylülde kıdem tazminatı fonu taslağını taraflara sunacak. Taslak fonu işçi, işveren ve hükümetten oluşan kurulun izlemesini öngörüyor.

 

alışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in eylülde sosyal taraflara sunacağını açıkladığı Kıdem Tazminatı fonu çalışmaları, yeniden hız kazandı.

Radikal’in haberine göre yeni kurulacak fonun en önemli unsurlarının başında gelen işçi ve işverenden yapılacak kesinti oranı, bu kez çalışmanın sonunda sosyal taraflarla uzlaşılarak belirlenecek.

Bunun dışındaki birçok detay ise netleşti. Her çalışan için bireysel kıdem hesabı kurulmasını öngören yeni modelde, “işverenin zamanında ödemediği kıdem primini daha sonraki dönemde ödemesi” imkânı getiriliyor. Ayrıca kıdem tazminatı almaya hak kazanıp on yıl boyunca talep etmeyenlerin parası Maliye’ye geçecek. Kıdem tazminatı fonunun en büyük zararı ise, işsizlik sigortası fonuna olacak. İşsizlik sigortasına işverenin primi yüzde 2’den, devletin payı da yüzde 1’den binde 5’e düşürülecek. Kıdem tazminatının hangi şirkete yatırılacağına işveren, biriken paranın değerlendirilmesine ise işçi karar verecek. Ama işçi tercihte bulunmazsa hesabında biriken paranın asgari yüzde 40’ı kamu borçlanma araçları veya kira sertifikalarını içeren bir fonda değerlendirilecek. Teşvik isteyen işverenlerin kıdem borcu olup olmadığına da bakılacak.

İŞTE TASLAĞIN ANA UNSURLARI:

Çalışanlar için bireysel kıdem hesapları oluşturulacak. Bireysel kıdem hesapları üzerinde faaliyet gösterecek olan firmalar halen yürürlükte olan 4632 sayılı Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu’na tabi olacak.

Kıdem tazminatı fonu kurulursa, bundan en büyük zararı İşsizlik Sigortası Fonu görecek.

İşsizlik Sigortası Primi İşveren Payı yüzde 2’den binde 5’e, yüzde 1 olan devlet payı da binde 5’e düşürülecek. Kıdem primini geciktiren işverenlere bir şans daha verilecek. İşverenler, kıdem primlerini sonraki dönemde yatırabilecek. Böyle bir durumda gecikme faizini de ödeyecek. Bireysel kıdem hesapları için işçi ve işverenden ne kadar kesinti yapılacağına ise daha sonra karar verilecek.

Kıdem primleri, Emeklilik Gözetim Merkezi hesaplarına işveren tarafından yatırılacak ve bu merkez tarafından işverenin seçeceği şirkete aktarılacak. İşçi ise hesaplarını istediği an kontrol edebilecek. İşçiye iş değiştirmesi halinde hesaplarının birleştirilmesini talep etme hakkı verilecek. Kıdem primlerinin yatırılacağı şirketin seçimini işveren, primlerin değerlendirileceği fonların seçimini ise işçi yapacak.

İşveren, işçileri adına açılan bireysel kıdem hesabındaki birikimlerin başka bir şirkete aktarılmasını talep edebilecek.

İşçinin, birikimlerinin hangi yatırım araçlarında değerlendirileceğine ilişkin bir tercih beyan etmezse, birikimlerinin asgari yüzde 40’ı kamu kâğıtlarında veya kira sertifikalarını içeren fonlarda değerlendirilecek.

Kıdem tazminatı sisteminde 15 yıllık sigortalılığını dolduran ve 3600 gün primi tahakkuk ettirilen çalışan, biriken tutarın yarısını çekebilecek. İkinci kez çekmek istediğinde ise, son kullanımdan itibaren 1800 gün geçmiş olması gerekecek. Ev almak istemesi durumunda da fondaki birikiminin yarısını çekebilecek. Sisteme girenler, emeklilik, malullük aylığı ya da toptan ödemeye hak kazanmaları, 5 yıl boyunca adlarına açılan hesabın aktif olmaması veya ölmesi halinde (mirasçıları) hesabında biriken tutarın tamamını çekebilecek.

Sistemden çıkış için, hesabının tutulduğu şirkete çalışan bir yazıyla başvuracak. Bu yazıdan sonra 15 gün içinde gereken ödemenin yapılması gerekecek.

Hak kazanılan kıdem hesabı 10 yıl boyunca talep edilmez ise, hesapta biriken para Maliye Bakanlığı’na aktarılacak. Yani çalışan kıdem tazminatını sistemden çekmeye hak kazandıktan sonra 10 yıl boyunca herhangi bir girişimde bulunmazsa birikimi kamuya geçecek. Sistemin sağlıklı işlemesi için üçlü bir danışma kurulu kurulacak. “Bireysel Kıdem Hesabı Danışma Kurulu” adını taşıyacak yapıda, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Hazine Müsteşarlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu ile 3 işçi ve 3 işveren temsilcisi bulunacak.

Teşvikten yararlanmak isteyen işverenin kıdem borcu olup olmadığına da bakılacak. İşçiler işveren ile yapacakları sözleşme ile kanunun yürürlük tarihinden önceki döneme ait kıdem tazminatlarının bireysel kıdem hesabına dahil edilmesini isteyebilecek. İşverenlerin prim ödeme yükümlülüğü, kanunun yürürlüğe girmesinden 6 ay sonra başlayacak. Şirketlerin Hazine’ye ruhsat başvuruları da kanunun yayımından bir ay sonra başlayacak.

Kaynak Milliyet

http://ekonomi.milliyet.com.tr/10-yil-unutulan-kidem-yanacak-/ekonomi/detay/1755358/default.htm

 

Kategoriler
Sosyal Güvenlik
Yorum Yok

Yazıya Yorum Yapın

*

*

SON YAZILANLAR

 • Rapor Parasına Esas Sağlık Raporu Nasıl Olmalı?

  Sigortalıların çalışmaya devam edemedikleri hastalıklar hallerinde rapor parası alabilmeleri bu durumlarını istirahat raporlarıyla belgelemeleri halinde mümkün olabiliyor. İstirahat raporlarının usulüne uygun olması gerekiyor, aksi halde sigortalı açısında hak kayıplarına...
 • İkramiye Farklarına İlişkin Yasa 2017’ye Kalabilir

  30 yıldan fazla çalışan devlet memurlarına “ek ikramiye” ödenmesine ilişkin tasarı Meclis komisyonundan geçmişti. Bu tasarının kanunlaşması ve ödemelerin ne zaman başlamasının planlandığı hakkında bilgi almak isterim. Ayşe Renan Rit Sizin...
 • Tapudaki Kaçak Bankada Çıkıyor

  Bugünlerde birçok vatandaşın ekstradan ‘tapu harcı’ borcu çıkmaya başladı. Ev alırken yanlış beyana Maliye banka kredisi ve hesap hareketinden ulaşıp cezayı kesiyor. “600 lira kazanayım” derken 6 bin lira...
 • “Borcum Yok, Bağ-Kur Primim Neden Yüzde 5 Düşmemiş”

  Değerli okurlar, bugün sizlere 4-b’lilere (Bağ-Kur) getirilen yüzde 5’lik indirimden bahsetmek istiyorum. Başlıkta da belirttiğim gibi “Borcum yok ama neden bu ay yüzde 5 4-b faydalanamamışım” diye siz okurlarımdan...