15 Milyonluk Torba Yetişir mi?

Çalışma hayatının genelini ilgilendiren son Torba Kanun tasarısı şu an Başbakanlık’ta imzaya açılmış durumda. Torba kapsamında; – Bir milyondan fazla taşeron işçisi, – Emeklilik için yaşı bekleyen ve düşük...

Çalışma hayatının genelini ilgilendiren son Torba Kanun tasarısı şu an Başbakanlık’ta imzaya açılmış durumda. Torba kapsamında;

– Bir milyondan fazla taşeron işçisi,

– Emeklilik için yaşı bekleyen ve düşük tutarda GSS primi ödemek isteyen beş milyon kişi,

– Doğum borçlanmasına dair yeni düzenlemeyi bekleyen yaklaşık beş milyon kadın çalışan,

– Prim borçlarına af veya taksitlendirme bekleyen bir milyondan fazla Genel Sağlık Sigortalısı,

– Birikmiş borçları için dondurma/sildirme imkanı bekleyen dört milyon Bağ-Kur’lu

olmak üzere yaklaşık 15 milyon kişi yapılacak düzenlemenin detaylarını merak ediyor. Haliyle bu konularda bir hayli soru alıyoruz. En fazla sorulan soru ise “seçimden önce bu paket yasalaşır mı” sorusu. Bu yazı kaleme alınırken henüz Torba Kanun tasarısı Meclis’e gelmemişti. Ayrıca gelse de bu yoğun gündem içerisinde öncelikli görüşüleceğini sanmıyorum. Bugün yarın Meclis’in yerel seçim arası vereceğini de hesaba katarsak, tasarının seçim sonrasına kalması kesin gibi.

Kıdeminizi alabilirsiniz

Soru: Sadettin Bey, işyerimin tasfiye kararı aldığını dün itibariyle öğrenmiş bulunuyorum. Kendileri şirket avukatıyla geçen kasım ayından beri konu üzerine yazışıyorlarmış. Yaşım 53 ve tekrar yeni iş bulmam da zor görünüyor. İşyeri tasfiye olunca benim kıdem tazminatı alma hakkım var mı? Tazminat tutarı nasıl hesaplanır? B. G.

Cevap: Değerli okurum, işyerinizin kapanması halinde işveren tarafından işten çıkışınız verileceği için kıdem tazminatına hak kazanmış olursunuz. Kıdem tazminatınız çalıştığınız her yıl için 30 günlük ücret tutarında ödenir. Bu ücret brüt olup, 3438 lirayı geçmemek üzere hesaplanır. Eğer 08.09.1999 tarihinden önce işe başlamışsanız ve 3600 prim gününüz de varsa, işyerinizin tasfiyesini beklemeden SGK’dan alacağınız kıdem tazminatı yazısını işverene vererek istifa edebilirsiniz. Bu durumda da işveren tazminatınızı ödemek zorundadır.

İtiraz veya taksitlendirme

Soru: Sadettin Bey, 21.01.1991 doğumlu olan kardeşim 19.11.2011 tarihinde askere gideceği için işten ayrıldı. Askerden ise Şubat 2013’te geldi. 22.03.2013 tarihinde aynı işyerinde SSK’lı olarak çalışmaya başladı ve halen devam etmekte. Şu an 24.02.2013 tarihinden itibaren GSS tescil ve prim borcu 1600 TL görünüyor. Fakat bize herhangi bir tebligat gibi bir bildiri gelmediği için bu borçtan hiç haberimiz olmadı. Buna itiraz etme hakkımız var mı ya da bu durumda ne yapmamız gerekiyor? Zehra K.

Cevap: Değerli okurum, kardeşiniz askerden geldiği ayı takip eden ayda sigortalı olarak işe başlamış. Bu durumda normalde kendisine GSS borcu çıkartılmaması gerekiyor. Söz konusu borca karşı ilgili SGK müdürlüğüne itiraz edebilirsiniz. İtirazın sonuçsuz kalması halinde, şu an Başbakanlık’ta bulunan Torba Kanun kapsamında GSS borçlarını taksitlendirme ve indirim hakkından yararlanabilirsiniz. Kardeşiniz gibi bir milyondan fazla kişi bu düzenlemenin çıkmasını bekliyor. TBMM seçim tatiline girmeden önce yasalaşmazsa, seçimden sonra yasalaşacaktır.

 

Kaynak: http://www.bugun.com.tr/15-milyonluk-torba-yetisir-mi-yazisi-995172

Kategoriler
EkonomiGüncelSosyal GüvenlikVergi
Yorum Yok

Yazıya Yorum Yapın

*

*

SON YAZILANLAR