200 Yıllık İktisat Tarihi

Dün dolar yeniden 2.40 TL’ye yaklaştı. Ardından bu akşam Para Politikası Kurulu’nun olağanüstü toplanacağı açıklandı. Piyasa “faiz artışı geliyor” diye tefsir etti. Dolar 2.31 TL’ye, gösterge faiz yüzde 10,9’a...

Dün dolar yeniden 2.40 TL’ye yaklaştı. Ardından bu akşam Para Politikası Kurulu’nun olağanüstü toplanacağı açıklandı. Piyasa “faiz artışı geliyor” diye tefsir etti. Dolar 2.31 TL’ye, gösterge faiz yüzde 10,9’a gevşedi.

Önümüzde heyecanlı iki gün var. Sabah yılın ilk enflasyon raporu basın toplantısı ile tanıtılıyor. Akşam faiz artışı beklenen PPK yapılıyor. Yarın Fed’in likidite artışını kısma (ya da kısmama) kararı geliyor. Piyasaların gerginliği normaldir.

Yakın dönem tarihi

İktisat politikası tartışmasına ara veriyorum. Kararları görelim. Son dönemde yayınlanan önemli kitapları tanıtmaya devam ediyorum. Minsky ve Clark’tan sonra sıra Türkiye iktisat tarihi üzerine çok yararlı bir kitaba geldi.

Şevket Pamuk: Türkiye’nin 200 Yıllık İktisadi Tarihi (İş Bankası Yay. İstanbul 2014). Boğaziçi öğretim üyesi Pamuk yakın dönem iktisat tarihi uzmanıdır. Orta Doğu tarihi üzerine de çalışmaları vardır.

Dönem seçimi çok önemlidir. Tek başına Cumhuriyet dönemi yetersiz kalırdı. Bir: Osmanlı ekonomisinde dönüşüm 19’uncu yüzyılda başlamıştı. İki: 20’nci yüzyılın ilk çeyreği mutlaka analize dâhil edilmelidir.

Kurumsal iktisat gözü ile

Geçmişte olup bitenler değiştirilemez. Ama onlar hakkında yazılan tarih mutlaka dönüşür. Bir neden yeni ampirik bulguların ortaya çıkmasıdır. Bunlar teorik alet kutusunu da zenginleştirir. Aynı anda değer yargıları ve zihniyetler de farklılaşır.

Pamuk bir ilki gerçekleştiriyor. Osmanlı’nın son ve Cumhuriyet’in ilk yüzyılını “kurumsal iktisat” yaklaşımı ile çözümlüyor. Daha önce sık değindim. Elimizdeki en gerçekçi toplum (ve tarih) teorisi olduğunu düşünüyorum.

İki yüzyılı 350 sayfaya sıkıştırmak zordur. Uzatınca okuyucunun ilgisi azalır. Kısalınca içerik zayıflar. Pamuk bu zor işin üstesinden geliyor. Bu öğretici ve yararlı kitabı yakın geçmişi ve bugünü anlamak isteyen herkese hararetle tavsiye ediyorum.

 

Kaynak: http://haber.gazetevatan.com/200-yillik-iktisat-tarihi/604250/4/yazarlar

Kategoriler
EkonomiGüncel
Yorum Yok

Yazıya Yorum Yapın

*

*

SON YAZILANLAR

 • Muhtasar Beyanname Değişikliği hk

  “MUH” kodlu muhtasar beyannamenin “Ekler” bölümünde yer alan “İşyeri/İşçi Bilgileri” kulakçığında değişiklik yapılmıştır. Mükelleflerimizin beyanname düzenleme programını (BDP) güncellemeleri gerekmektedir....
 • GİB’den Duyuru

  2017/2. Dönem Kurum Geçici Vergisi Beyannamesinin ekler kısmında değişiklik olması nedeniyle beyanname alımına 10 Temmuz 2017 tarih itibariyle başlanacaktır....
 • Google’a 2.4 milyar euroluk rekor ceza!

  Avrupa Komisyonu, dünyanın en büyük arama motoru Google’a, karşılaştırmalı alışveriş sonuçlarını arama sayfasının en üstünde gösterdiği gerekçesiyle 2 milyar 420 milyon euro (2,7 milyar dolar) ceza kesti. Bu ceza,...
 • 3 Yıl Vergi Yok

  2016 yılının başında 6663 sayılı torba yasa ile yürürlüğe giren genç girişimciye teşvik uygulaması birçok mükellef tarafından bilinmiyor. Söz konusu teşvik uygulaması önemli avantajlar sağlıyor, ancak uygulama oldukça sınırlı...