Amerika’da Doğuran da Annedir

Sosyal Güvenlik ve İş Hukuku uygulamasında, sigortalı annenin doğumu nerde yaptığının önemi yoktur. Anne olan kadın, süt izni de kullanır, SGK’dan geçici işgöremezlik ödeneği de alır… Ali bey, SGK’ya...

Sosyal Güvenlik ve İş Hukuku uygulamasında, sigortalı annenin doğumu nerde yaptığının önemi yoktur. Anne olan kadın, süt izni de kullanır, SGK’dan geçici işgöremezlik ödeneği de alır…

Ali bey, SGK’ya bağlı çalışanım ve iş yerinden öğrendiğim kadarıyla Amerika’da doğum yaptığımda SGK, Amerika’dan aldığım raporu kabul etmiyor ve ben doğum izni ve süt izni kullanamıyormuşum. Sizin Amerika’da doğum prosedürü ve SGK ile ilişkisi hakkında bilginiz vardır Beni de bu konuda bilgilendirirseniz çok mutlu olurum Fatma Koşaca

Sayın okurum, SGK sigortalısı çalışan olarak doğumu nerde yaptığınızın önemi yoktur. İster Türkiye’de olsun ister yurtdışında doğumu nerde yapacağınıza siz karar verirsiniz. Ancak, doğumun sağlık gideri konusunda sorun yaşayabilirsiniz. Zira, SGK sadece Türkiye’de doğum yapanların, SGK ile sözleşmeli hastanelerde doğumun gerçekleşmesi kaydıyla sağlık giderinin bir kısmını karşılar.

***DOĞUM ÖNCESİ VE SONRASI İZİNLERİNİZ

Gerek 4857 sayılı İş Kanunu ve gerekse de 5510 sayılı Kanun gereğince, doğumdan önce 8 ve sonra 8 hafta doğum izinleriniz var. Dilerseniz ve SGK ile sözleşmeli (özel veya resmi) hastane hekiminden alacağınız belge ile doğuma 3 hafta kalıncaya kadar da çalışabilir ve doğum öncesi kullanmadığınız 5 haftayı doğum sonrası 8 haftaya ekletebilirsiniz. Siz sanırım bunu kullanmaz doğum 8 hafta kala ABD’ye uçmak için hekime gidip, (32 haftalık gebelik doğum iznine çıkabilir) raporu alırsınız. Bu raporu işyerine verdiğiniz günden itibaren artık ABD’ye gidebilir ve orda doğum yapabilirsiniz.


***YURTDIŞINDA DOĞUM KONSOLOSLUKÇA ONANMALIDIR

Yurtdışında doğum yapınca, doğum belgenizi hastaneden ve doğum belgenizin onaylı kopyasını Amerika’da doğurduğunuz eyaletteki Nüfus İstatistikleri ofisinden alabilirsiniz. Aldığınız bu belgenin Türkiye’de de geçerli olması için mutlaka ABD’deki Türk Konsolosluğundan onaylatın. Onaylı belgeyi yine işvereninize verdiğinizde, işyeri yetkilisi SGK web sayfası üzerinden, Geçici İş Göremezlik ekranından sizin doğum yaptığınız verisini girdiğinden sonraki bir hafta içinde PTT’den 16 haftalık doğum paranızı SGK’dan alırsınız.


***EMZİRME İZNİNİ DE KULLANABİLİRSİNİZ

4857 sayılı Kanun’un 74. maddesi gereğince, dilerseniz;

1-Hamilelik süresince kadın işçiye periyodik kontroller için ücretli izin alabilirsiniz.

2-Hekim raporu ile gerekli görüldüğü takdirde, hamile kadın işçi sağlığına uygun daha hafif işlerde çalıştırılır. Bu halde işçinin ücretinde bir indirim yapılmaz.

3-İsteği halinde kadın işçiye, onaltı haftalık sürenin tamamlanmasından veya çoğul gebelik halinde onsekiz haftalık süreden sonra altı aya kadar ücretsiz izin verilir. Bu süre, yıllık ücretli izin hakkının hesabında dikkate alınmaz.

4-Kadın işçilere bir yaşından küçük çocuklarını emzirmeleri için günde toplam birbuçuk saat süt izni verilir. Bu sürenin hangi saatler arasında ve kaça bölünerek kullanılacağını işçi kendisi belirler. Bu süre günlük çalışma süresinden sayılır.

***HAMİLE OLARAK UÇMAK

Bu arada bazı yerli havayolları, hamileliği 32. haftaya ulaşmış kadınları uçağa almıyor ama bazı yabancı havayolları 36. haftaya kadar alıyorlar. Bu sebeple uçmadan 2-3 gün önce doktorunuzdan, hamile olarak uçağa binmesinde sakınca yoktur, raporu alın. Alamazsanız havaalanındaki port-klinikten de bunu alabilirsiniz, tabi sorununuz yoksa, riskli bir gebelik değilse.

Öz baba ve üvey anneden iki yetim aylığı alabilirsiniz

Ali bey, nüfus kayıtlarına göre babam gerçek babam olarak görünüyor ama beni halama evlatlık vermişler. Hem babam hem de üvey annem (halam) geçen yıl trafik kazasında vefat ettiler. Ben her ikisinden de yetim aylığı alabilir miyim? İsmi Saklı

Sayın okurum, medeni durumunuzu yazmamışsınız ama evli değilseniz, sigortalı çalışmıyorsanız, emekli de değilseniz hem öz babadan ve evlatlık verildiğiniz anneden maaş alabilirsiniz.

Kaynak: http://www.alitezel.com/index.php?sid=yazi&id=6329

Kategoriler
Sosyal Güvenlik
Yorum Yok

Yazıya Yorum Yapın

*

*

SON YAZILANLAR