Askerden dönene işsizlik aylığı veriliyor

Askerden dönene işsizlik aylığı veriliyor SORU: Çalıştığım işyerinden, askerlik nedeniyle, kıdem tazminatımı alarak ayrıldım. Askerden döndüm ama henüz iş bulamadım. Başvuruda bulunursam, işsizlik sigortasından işsizlik aylığı alabilir miyim? Mahmut...

Askerden dönene işsizlik aylığı veriliyor
SORU: Çalıştığım işyerinden, askerlik nedeniyle, kıdem tazminatımı alarak ayrıldım.
Askerden döndüm ama henüz iş bulamadım. Başvuruda bulunursam, işsizlik sigortasından işsizlik aylığı alabilir miyim?
Mahmut Gümüş – BURSA
YANIT: Evet alabilirsiniz. Ancak bunun için bazı şartlar aranıyor. İşyerinden askerlik nedeniyle ayrılmadan önceki son 120 gün içinde, sürekli çalışmış olmanız kaydıyla, son üç yıl içinde en az 600 gün “işsizlik sigortası primi” ödemiş olmak gerekiyor. Bu koşulu taşıyorsanız, askerden döndüğünüz tarihten itibaren “bir ay içerisinde” İş Kurumu’na başvurup, “işsizlik sigortası ödeneği” alabilirsiniz.
İşsizlik aylığı en fazla 10 ay ödeniyor
SORU: Yıllardır çalışıyorum artık çalışmaktan bıktım. Emekliliğime de çok var. Köye gitsem, yan gelip yatsam veya deniz kenarında şirin ve ucuz bir köye gitsem, ucuz kayık alıp balık tutsam, denize girsem.. Özet olarak hayatımı yaşasam ve bundan sonra hiç çalışmadan işsizlik aylığı alsam diye hayaller kuruyorum. Ne dersiniz, hayallerim gerçek olur mu?
Can Tokmak- KAYSERİ
YANIT: Öncelikle, işsizlik sigortası ödeneği yani aylığını, ne kadar süre alabileceğinize bakalım.
• 600 gün sigortalı çalışıp, işsizlik sigortası primi ödemiş olan işsizler 180 gün,
• 900 gün sigortalı çalışıp ödeyenlerde 240, 1.080 gün çalışıp prim ödeyenlerde 300 gün, süre ile yani en fazla 10 ay “İşsizlik Sigortası Ödeneği” denilen işsizlik aylığı verilebiliyor.
En son almış olduğunuz brüt aylığın yüzde 40’ı (asgari ücretin yüzde 80’ini geçmeyecek şekilde) ödeniyor.
Buna göre, hayallerinizin gerçek olup olmayacağını siz değerlendirin.
Ben ölünce ‘karım perişan olmasın’ diye ne yapabilirim?
SORU: İnsan yaşlanınca, ölümü ve geride kalanları daha çok düşünüyor. Eşim ve üçü de evli iki kızım ve bir oğlum, ayda da yaklaşık 8 bin lira kira gelirim var. Geçenlerde ciddi bir rahatsızlık geçirdim. Ben ölürsem, “karım perişan olmasın” diye ne yapabilirim? Bir tarafımızda kızlardan dolayı iki eloğlu, diğer tarafta oğlumdan dolayı bir elkızı var. Ne olur olmaz, işi sağlama bağlamak istiyorum.
(RUMUZ: KARIM İÇİN)
YANIT: Gayrimenkulünüzün “intifa” yani yararlanma hakkını karınıza verirsiniz. Siz ölünce de kiraların tamamını karınız alır. Çocuklar, karınız sağ olduğu sürece kiradan 1 TL bile talep edemezler. İstediğiniz de bu galiba…

Hürriyet Gazetesi – 03.08.2013

Kategoriler
Sosyal Güvenlik
Yorum Yok

Yazıya Yorum Yapın

*

*

SON YAZILANLAR