Başkasının Hayalindeki Mesleği Değil Kendi Hayalinizdeki Mesleği Seçin

Hayatınız yapacağınız tercihlerle şekillenir ve hangi tercihte bulunmuşsanız o doğrultuda yaşarsınız. Bu tercihlerin en önemlilerinden biri de meslek seçimidir. Ortalama olarak günde 9 saati (bazı sektör ve meslek gruplarında...

Hayatınız yapacağınız tercihlerle şekillenir ve hangi tercihte bulunmuşsanız o doğrultuda yaşarsınız. Bu tercihlerin en önemlilerinden biri de meslek seçimidir. Ortalama olarak günde 9 saati (bazı sektör ve meslek gruplarında daha da fazla) işte geçirdiğimizi düşünürsek meslek seçimimizin ne kadar önemli olduğu daha net anlaşılır.

Çalışanlar üzerinde yapılan araştırmalar gösteriyor ki birçok kişi çalıştığı işten memnun değil ve halihazırda sahip olduğu mesleği sevmiyor. Bunun en büyük nedeni; insanların meslek seçimlerinde bilinçsizce davranması ve ilgi alanlarını, yeteneklerini gözardı etmesidir. Öğretmenlik ve memurluk gibi meslekler; güvenli, sabit gelirli yani iş riski düşük meslekler olarak görüldüğü için pek çok kişi tarafından sadece bu nedenlerle tercih edilir meslekler oluyor. Hiç kimse bu noktada ilgi alanlarını ve ne yapmaktan hoşlandığını önemsemiyor. Tabir-i caizse, kendi hayatını değil başkalarının hayatını yaşıyor.

Hayatımız için meslek seçimi gibi bu denli önemli bir karar aşamasında, başkalarının düşüncelerini önemserken kendi iç sesimizi duymuyoruz bile. Hesap-kitap işlerini sevsek de sevmesek de muhasebeci oluyoruz hatta paraya dokunmayı sevmesek de çoğu zaman bankacı… Garanti meslekler olarak görüyoruz çünkü bunları, koca bir detayı atladığımızı farketmeyerek. Çok zaman sonra farkediyoruz yanlış bir karar verdiğimizi, o her sabah kalkıp gittiğimiz işin bizi mutlu etmediğini farkettiğimiz zaman geriye dönüp sorguluyoruz yaptığımız tercihleri.

Elbette ki hepimiz iktisadi anlamda rasyonel bireyler olduğumuz için mesleğin/sektörün maddi koşulları tercih kriterlerinden birisi olacaktır. Asıl mesele, bu kriterin diğer bütün kriterlerin önüne geçip meslek tercih nedeni haline gelmemesi gerektiğidir. Önce kendinizi keşfedin. İlgi alanlarınız neler, hangi konularda yeteneklisiniz, her sabah uyandığınızda sizi mutlu edecek iş hangisi sorularının cevapları doğrultusunda seçin mesleğinizi. Tabi bazı konularda yetenekli olsanız bile o konu/meslek ilgi alanınıza girmiyorsa, o mesleği tercih etmemeniz sonraki süreçlerde daha mutlu olmanızı sağlayacaktır. Elbette ki anne-babalarımız bizim çok başarılı birer mühendis ya da doktor olmamızı isteyecektir ama asıl başarı; ‘mutlu olabilmektir’. Mutlu olabilmek de sevdiğiniz işi yaparak mümkündür ve ancak yaptığı işte mutlu olabilen insanlar daimi başarıyı yakalayabilecektir. O halde başarılı olmayı ertelemeyin. Sizi hangi iş mutlu ediyorsa o işe yönelin. Başkalarının hayatındaki ya da hayalindekini değil kendi hayalinizdeki işi yapın.

POWER NETWORK

http://www.powernetwork.web.tr/baskasinin-hayalindeki-meslegi-degil-kendi-hayalinizdeki-meslegi-secin/

Kategoriler
Güncel
Yorum Yok

Yazıya Yorum Yapın

*

*

SON YAZILANLAR