BDDK Gerekçeleri Açıkladı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mukim Öztekin’in, kredi kartları ve bireysel kredilere ilişkin, yapılacağını dün açıkladığı 3 düzenlemenin gerekçeleri, Kurumun internet sitesinde yayımlandı. Kredi kartlarının taksitlendirilmesine sınırlamalar...

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mukim Öztekin’in, kredi kartları ve bireysel kredilere ilişkin, yapılacağını dün açıkladığı 3 düzenlemenin gerekçeleri, Kurumun internet sitesinde yayımlandı.
Kredi kartlarının taksitlendirilmesine sınırlamalar getiren Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmelik Taslağı’nın gerekçesinde, Bakanlar Kurulu’nun “2014 Yılı Programının Uygulanması, Koordinasyonu ve İzlenmesine Dair Karar”ında yer alan “yenilikçi üretim, istikrarlı Yüksek Büyüme” hedefi hatırlatıldı.
Söz konusu hedef kapsamında, üretken alanlara yönelen yatırımlarda istikrar sağlanması ve yatırımların yüksek düzeyde tutulabilmesinin taşıdığı önem nedeniyle, yatırımların güvenilir ve kalıcı kaynaklarla finansmanı açısından önem arz eden yurt içi tasarrufların istikrarlı ve yüksek düzeyde olmasına ihtiyaç duyulduğu belirtilen gerekçede, şunlar kaydedildi:
“Bu çerçevede, yüksek ve istikrarlı bir büyüme dinamiği sağlamak üzere, en güvenilir ve kalıcı finansman kaynağı olan yurt içi tasarrufların artırılması, artan yurt içi tasarrufların üretken yatırımlara yönlendirilmesi ve israfın azaltılması amaçlanmaktadır. Bu amaçla, ‘tüketici kredilerinde ve kredi kartlarında vade sınırlaması getirilmesi ve kredi/değer oranının taşıt kredilerine de uygulanması’ tedbirinin, Kurumumuzun sorumlu kuruluş olarak hayata geçirilmesi kararlaştırılmıştır. Bu kapsamda hazırlanan Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmelik Taslağı ile kredi kartlarında taksit uygulamasına farklı sektör kategorileri bazında farklı sınırlar getirilmiştir.”
– Bireysel krediler
Bireysel kredilere ilişkin düzenleme getiren Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Taslağı’nın gerekçesinde de yine aynı hedefler hatırlatılarak, “tüketici kredilerinde ve kredi kartlarında vade sınırlaması getirilmesi ve kredi/değer oranının taşıt kredilerine de uygulanması” tedbirinin, sorumlu kuruluş olarak BDDK’nın hayata geçirmesinin kararlaştırıldığı ifade edildi.
Gerekçede, söz konusu yönetmelik taslağı ile taşıt kredilerine değişen oranlarda kredi/teminat oranının getirildiği, taşıt ve tüketici kredilerinde ise genel vade sınırının konulduğu bildirildi.
Öte yandan, Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketlerinin Kuruluş ve Faaliyet Esasları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Taslağı’nın gerekçesinde ise söz konusu yönetmelik taslağı ile bankalar için öngörülen konut ve taşıt kredilerine değişen oranlarda kredi/teminat oranı ile taşıt ve tüketici kredilerinde genel vade sınırı uygulamasının, finansman şirketleri açısından da getirildiği kaydedildi.
– BDDK’nın düzenlemeleri
BDDK Başkanı Öztekin, dün yaptığı açıklamada, genel taksit sayısının, mevcut ortalama taksit sayısı olan 9 ayla, elektrikli ve elektronik eşya ile bilgisayar alımları, araç kiralama, telekomünikasyon ve kuyumculukla ilgili işlemlerde taksit sayısının 6 ay ile sınırlandırılacağını bildirmişti.
Öztekin ayrıca, beyaz eşya ve mobilya alımlarında taksit üst sınırının 12 ay olarak belirlendiğini, taşıt kredilerinde de konut kredilerinde olduğu gibi, kredi kullananların kredi tutarına bağlı olarak kredi teminat oranı uygulamasına gidileceğini ifade etmişti.
Kaynak:Sözcü Gazetesi
(http://sozcu.com.tr/2013/ekonomi/bddk-gerekceleri-acikladi-414450/)

Kategoriler
EkonomiGüncel
Yorum Yok

Yazıya Yorum Yapın

*

*

SON YAZILANLAR

 • Borç yapılandırmada süreyi kaçıranlara müjde!

  Maliye Bakanı Naci Ağbal, yeniden yapılandırma kapsamında  geçtiğimiz Kasım ve Aralık aylarında vergi ve SGK prim ödemelerini yapamayan ve  haklarını kaybedenlere ikinci bir şans getirdiklerini belirterek, haklarını  kaybedenlerin, ödemelerini...
 • Damga Vergisi Oranları 2017

  2017 Yılı Damga Vergisi Oranları açıklanmıştır. 2016 yılında uygulanan maktu vergi tutarları yeniden değerleme oranı dahil olmak üzere %7,5 oranında artırılmıştır. 2017 yılı Damga Vergisi Oranları 29931 Sayılı Resmî...
 • 2017 Yılı Yaşlı, Engelli Ve Engelli Yakını Aylık Rehberi

  Sosyal güvenlik sistemimizde prim almadan devlet tarafından muhtaç olan yaşlı, engelli ve engelliye bakan kişilere aylık bağlanmaktadır. Söz konusu aylıklara hak kazanmak için asgari ücret baz alınmak suretiyle muhtaçlık...
 • Sözleşme Süresinin Uzaması ve Damga Vergisi

  Konut ve çatılı iş yeri kira sözleşmeleri genellikle belirli bir süre için yapılırlar. Sözleşmelere de genellikle, süre bitiminden belli süre önce tarafların fesih bildiriminde bulunmadıkça sözleşmenin süresinin uzayacağına ilişkin...