Doğum İzni 18 Hafta Oluyor

Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul, Kasım ayında yapılacak Kamu Personeli Danışma Kurulu toplantısında doğum izninin 16 haftadan 18 haftaya çıkmasında makul olunacağının kendilerine söylendiğini bildirdi. Tonbul, Kasım...

Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul, Kasım ayında yapılacak Kamu Personeli Danışma Kurulu toplantısında doğum izninin 16 haftadan 18 haftaya çıkmasında makul olunacağının kendilerine söylendiğini bildirdi.

Tonbul, Kasım ayında yapılacak Kamu Personeli Danışma Kurulu toplantısının planlanandan önce yapılması için talepleri olduğunu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik tarafından talebin kabul edildiğini ama tarihin henüz net olmadığını söyledi.

Kamu Personeli Danışma Kurulu toplantısının bir amacı olduğuna işaret eden Tonbul, toplu sözleşme sürecinde görüşülemeyen, görüşülen ama bir karara bağlanmayan ve kanun değişikliği gerektiren konuların bu toplantıda görüşüleceğini belirtti.

Tonbul, toplu sözleşme sürecinde Memur-Sen olarak kadın istihdamı ile aile ve çocuklarla da ilgili taleplerinin olduğunu vurgulayarak, “Eş yardımı ve çocuk yardımının artırılması doğum izinlerinin, doğum sonrası izinlerinin uzatılması konusunda da 24 hafta gibi bir talebimiz var. Bunun gibi taleplerimizle ilgili bize dediler ki; Kapsamlı bir çalışmamız var. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının da çalışmaları var. Bu kapsamda bu konuları daha sonra görüşelim” diye konuştu.

‘KREŞ YARDIMININ DETAYLI BİR ŞEKİLDE ÇALIŞILMASINI İSTİYORUZ’

Tonbul, Kamu Personeli Danışma Kurulu toplantısında öncelikle çalışmayan eşler için destek isteyeceklerini bildirdi. Hükümetin 3 ve daha fazla çocuğu önemsediğine dikkati çeken Tonbul, insanları teşvik edecek bir paketin henüz açıklanmadığını da söyledi.

Ailelere 19 lira çocuk yardımı ödendiğini hatırlatan Tonbul, bu ücretin az olduğunu ve insanları en azından memurları, çocuk yapmaya teşvik edemeyeceğini savundu. Tonbul, şöyle konuştu:

“Çalışan anneler için özellikle büyükşehirlerde çocukların bakımı problem olmaya başladı. Çünkü özel kreşler çok pahalı ve kamu kreşleri de sosyal tesis gibi düşünülüyor. Dolayısıyla kamu kurumlarındaki kreşlerde de devlet desteği çekildi, rekabet gücüyle çalışan kurumlar haline geldi. Biz, ‘memurlar ve kamuda çalışan işçiler açısından kamu kreşleri çoğaltılsın’ diyoruz. 50 ve daha fazla çalışanı olan iş yerlerdeki kamu kreşleri, teşvik edilsin ve bunlar sosyal tesisden çıkartılarak eğitim kurumu haline getirilsin hatta gerekirse Milli Eğitim Bakanlığına bağlansın. Kreş yardımının detaylı bir şekilde çalışılmasını istiyoruz.”

‘DOĞUM İZNİ 18 HAFTA OLACAK’

Tonbul, doğum sonrası 24 hafta izin taleplerinin olduğunu kaydederek, özel sektörün bu duruma itirazı olduğunu açıkladı. Bütün kadınların kamuda çalışmadığını vurgulayan Tonbul, “Özel sektörde çalışanlar da var. Bu durum ‘kadın istihdamında ileride bir sorun çıkartır mı’ gibi bir soruyu gündeme getirdi. Şu anda doğum izni 16 hafta, bunun 18 haftada makul olacağı söylendi. Bizim açımızdan da 18 hafta olabilir” dedi.

Kadınlardan kendilerine, “Biz çocuğumuza yeteri kadar zaman ayıramıyoruz fakat çalışmak zorundayız” şikayetinde bulunduklarına değinen Tonbul, “Yarım gün çalışarak, devlet primlerini tam ödeyerek, gerekirse yarım maaş da alarak çalışmak isteyen memurlar açısından böyle bir alternatif sunulması talebimizi de ilettik. Yani bir anne istediği tarihlerde yarım gün çalışarak çocuklarına daha fazla zaman ayırmış olacak. Bu konu da paketin içinde görüşülecek konular arasında olacak” değerlendirmesinde bulundu. -“30 yıllık süre sınırlandırması kaldırılmalı”-

Tonbul, memurlarda kıdem tazminatı ya da emekli ikramiyesi hesabının 30 yıl ile sınır olduğunu ve bunun kanunla çelişkili olduğunu söyledi. İşçilerde böyle bir durumun olmadığını savunan Tonbul, şunları kaydetti:

“Biz 30 yıllık süre sınırlamasının kaldırılmasını istiyoruz. Çünkü son Sosyal Güvenlik yasasıyla 2008’den sonra işe girenler zaten 65 yaşına kadar çalışacaklar. Eski memurlara da işe girdikleri yıl itibarıyla yaş sınırı getirdiler. Adaleti sağlamak açısından bundan sonra giren memur bir derece üstten başlasın. Ayrıca memurlar için disiplin affının tekrar gündeme getirilmesi gerekir. Bu taleplerimiz de masada görüşülecek konular arasındadır.”

 

Kaynak: http://www.aksam.com.tr/ekonomi/dogum-izni-18-hafta-oluyor/haber-257008

Kategoriler
Güncel
Yorum Yok

Yazıya Yorum Yapın

*

*

SON YAZILANLAR

 • Borç yapılandırmada süreyi kaçıranlara müjde!

  Maliye Bakanı Naci Ağbal, yeniden yapılandırma kapsamında  geçtiğimiz Kasım ve Aralık aylarında vergi ve SGK prim ödemelerini yapamayan ve  haklarını kaybedenlere ikinci bir şans getirdiklerini belirterek, haklarını  kaybedenlerin, ödemelerini...
 • Damga Vergisi Oranları 2017

  2017 Yılı Damga Vergisi Oranları açıklanmıştır. 2016 yılında uygulanan maktu vergi tutarları yeniden değerleme oranı dahil olmak üzere %7,5 oranında artırılmıştır. 2017 yılı Damga Vergisi Oranları 29931 Sayılı Resmî...
 • 2017 Yılı Yaşlı, Engelli Ve Engelli Yakını Aylık Rehberi

  Sosyal güvenlik sistemimizde prim almadan devlet tarafından muhtaç olan yaşlı, engelli ve engelliye bakan kişilere aylık bağlanmaktadır. Söz konusu aylıklara hak kazanmak için asgari ücret baz alınmak suretiyle muhtaçlık...
 • Sözleşme Süresinin Uzaması ve Damga Vergisi

  Konut ve çatılı iş yeri kira sözleşmeleri genellikle belirli bir süre için yapılırlar. Sözleşmelere de genellikle, süre bitiminden belli süre önce tarafların fesih bildiriminde bulunmadıkça sözleşmenin süresinin uzayacağına ilişkin...