E-fatura’ya Büyük Başvuru

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, elektronik fatura (e-fatura) uygulamasına toplam 20 bin 459 mükellefin başvurduğunu bildirdi. Şimşek, duyarlı mükelleflere teşekkür ederek, beklenen başvurunun sağlandığını ifade etti. Maliye Bakanlığının hayata geçirdiği...

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, elektronik fatura (e-fatura) uygulamasına toplam 20 bin 459 mükellefin başvurduğunu bildirdi. Şimşek, duyarlı mükelleflere teşekkür ederek, beklenen başvurunun sağlandığını ifade etti.

Maliye Bakanlığının hayata geçirdiği ve bazı sektör ve mükellef gruplarına zorunluluk getiren e-fatura uygulaması için yasal başvuru süresi 2 Eylül 2013 tarihinde sona erdi.

Uygulamanın sonuçlarını AA muhabirine açıklayan Şimşek, elektronik ortamda ve posta yoluyla başvuruların birlikte yürütüldüğü süreçte e-fatura uygulamasına toplam 20 bin 459 mükellefin başvurduğunu söyledi.

Bu kapsamda uygulamaya başvuran mükelleflerin, seçtikleri e-fatura uygulaması yararlanma yöntemine göre 2013 takvim yılı sonuna kadar e-fatura göndermeye ve almaya başlayacaklarını anlatan Şimşek, şunları kaydetti:

“e-fatura uygulamasından özel entegratör ile yararlanacaklar ile entegrasyon yapacak olan mükelleflerin, 31 Aralık 2013 tarihine kadar entegrasyon ve özel entegrasyon süreçlerini tamamlamaları gerekiyor. Diğer taraftan, e-fatura uygulamasından özelentegratörler aracılığı ile yararlanacak mükellefler, Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından yetkilendirilen özel entegratörlerle anlaşma yapmalı, bunun dışındaki firmalara itibar etmemeli. Mükellefler, GİB tarafından yetkilendirilen firmaların listesine ise ‘www.efatura.gov.tr’ internet adresinden ulaşılabilir.”

Mükelleflere, bu konuda gösterdikleri duyarlılık için teşekkür eden ve beklenen başvurunun sağlandığını dile getiren Şimşek, uygulamanın getireceği avantajları ise şöyle açıkladı:

“e-fatura uygulamasını kullanan firmaların, kağıt faturadan kurtularak baskı, yazdırma, posta ve arşiv maliyetlerini büyük ölçüde azaltacağını, zamandan, mekandan ve emekten tasarruf sağlayacağını ifade eden Şimşek, mükelleflerin bu sayede işletmelerinde yönetimsel birçok avantaj elde edeceğini ve işletmeleri üzerindeki hakimiyetlerini artıracağını bildirdi.

Şimşek, Bakanlık olarak e-fatura uygulamasının her aşamasında mükelleflere tam destek verdiklerini belirterek, “Bakanlık olarak ağustos ayı içerisinde mükelleflere posta ve elektronik posta yoluyla bilgilendirme mektupları gönderdik. Bu ay içinde de başvuru sonrasındaki süreçlerle ilgili bilgilendirme mektupları göndereceğiz” diye konuştu.

Anlık güncellenen “www.efatura.gov.tr” internet adresinde, uygulamaya başvuran mükelleflerin ihtiyaç duyduğu her türlü bilgi, belge ve teknik dokümana yer verildiğini aktaran Şimşek, ayrıca “efatura@gelirler.gov.tr” e-posta adresi ile de mükelleflerin soru ve sorunlarına hızlı bir şekilde cevap verildiğini sözlerine ekledi.

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/24701344.asp

Kategoriler
Vergi
Yorum Yok

Yazıya Yorum Yapın

*

*

SON YAZILANLAR

 • Damga Vergisi Oranları 2017

  2017 Yılı Damga Vergisi Oranları açıklanmıştır. 2016 yılında uygulanan maktu vergi tutarları yeniden değerleme oranı dahil olmak üzere %7,5 oranında artırılmıştır. 2017 yılı Damga Vergisi Oranları 29931 Sayılı Resmî...
 • Sözleşme Süresinin Uzaması ve Damga Vergisi

  Konut ve çatılı iş yeri kira sözleşmeleri genellikle belirli bir süre için yapılırlar. Sözleşmelere de genellikle, süre bitiminden belli süre önce tarafların fesih bildiriminde bulunmadıkça sözleşmenin süresinin uzayacağına ilişkin...
 • İşyerleri Panik Yok Haftaya Pazartesine Kadar Uzadı

  Bana e-mail gönderenlere toplu cevaptır: Son ödeme günü 2 Ocak 2017 olan prim ve diğer tüm alacakların tahsilat işlemi 9 Ocak 2017 tarihine kadar uzatılmıştır. SGK  alacaklarının tahsiline ilişkin...
 • İhracatçılar, Devletten 370 Bin Dolar Hibe Nasıl Alabilir?

  02.12.2016 Gün ve 29906 Sayılı Resmi Gazetede Yayımlanan 2016/03 Sayılı Yurt Dışı Birim, Marka ve Tanıtım Faaliyetlerinin Desteklenmesine İlişkin Para Kredi ve Koordinasyon Kurulu Tebliği İlgiTebliğ ile; Türkiye’de faaliyet...