E-fatura’ya Büyük Başvuru

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, elektronik fatura (e-fatura) uygulamasına toplam 20 bin 459 mükellefin başvurduğunu bildirdi. Şimşek, duyarlı mükelleflere teşekkür ederek, beklenen başvurunun sağlandığını ifade etti. Maliye Bakanlığının hayata geçirdiği...

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, elektronik fatura (e-fatura) uygulamasına toplam 20 bin 459 mükellefin başvurduğunu bildirdi. Şimşek, duyarlı mükelleflere teşekkür ederek, beklenen başvurunun sağlandığını ifade etti.

Maliye Bakanlığının hayata geçirdiği ve bazı sektör ve mükellef gruplarına zorunluluk getiren e-fatura uygulaması için yasal başvuru süresi 2 Eylül 2013 tarihinde sona erdi.

Uygulamanın sonuçlarını AA muhabirine açıklayan Şimşek, elektronik ortamda ve posta yoluyla başvuruların birlikte yürütüldüğü süreçte e-fatura uygulamasına toplam 20 bin 459 mükellefin başvurduğunu söyledi.

Bu kapsamda uygulamaya başvuran mükelleflerin, seçtikleri e-fatura uygulaması yararlanma yöntemine göre 2013 takvim yılı sonuna kadar e-fatura göndermeye ve almaya başlayacaklarını anlatan Şimşek, şunları kaydetti:

“e-fatura uygulamasından özel entegratör ile yararlanacaklar ile entegrasyon yapacak olan mükelleflerin, 31 Aralık 2013 tarihine kadar entegrasyon ve özel entegrasyon süreçlerini tamamlamaları gerekiyor. Diğer taraftan, e-fatura uygulamasından özelentegratörler aracılığı ile yararlanacak mükellefler, Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından yetkilendirilen özel entegratörlerle anlaşma yapmalı, bunun dışındaki firmalara itibar etmemeli. Mükellefler, GİB tarafından yetkilendirilen firmaların listesine ise ‘www.efatura.gov.tr’ internet adresinden ulaşılabilir.”

Mükelleflere, bu konuda gösterdikleri duyarlılık için teşekkür eden ve beklenen başvurunun sağlandığını dile getiren Şimşek, uygulamanın getireceği avantajları ise şöyle açıkladı:

“e-fatura uygulamasını kullanan firmaların, kağıt faturadan kurtularak baskı, yazdırma, posta ve arşiv maliyetlerini büyük ölçüde azaltacağını, zamandan, mekandan ve emekten tasarruf sağlayacağını ifade eden Şimşek, mükelleflerin bu sayede işletmelerinde yönetimsel birçok avantaj elde edeceğini ve işletmeleri üzerindeki hakimiyetlerini artıracağını bildirdi.

Şimşek, Bakanlık olarak e-fatura uygulamasının her aşamasında mükelleflere tam destek verdiklerini belirterek, “Bakanlık olarak ağustos ayı içerisinde mükelleflere posta ve elektronik posta yoluyla bilgilendirme mektupları gönderdik. Bu ay içinde de başvuru sonrasındaki süreçlerle ilgili bilgilendirme mektupları göndereceğiz” diye konuştu.

Anlık güncellenen “www.efatura.gov.tr” internet adresinde, uygulamaya başvuran mükelleflerin ihtiyaç duyduğu her türlü bilgi, belge ve teknik dokümana yer verildiğini aktaran Şimşek, ayrıca “efatura@gelirler.gov.tr” e-posta adresi ile de mükelleflerin soru ve sorunlarına hızlı bir şekilde cevap verildiğini sözlerine ekledi.

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/24701344.asp

Kategoriler
Vergi
Yorum Yok

Yazıya Yorum Yapın

*

*

SON YAZILANLAR

 • KDV Beyannamesi Hazırlarken Bunları Yapmayın

  Değerli okurlar, mesleğe yeni başlayanların KDV beyannamesi hazırlarken özellikli hususlarda sıklıkla yanlışlıklar yaptıkları görülmüştür. Bu nedenle bu hafta, KDV beyannamesi hazırlarken bilinmesi gereken özellikli noktaların neler olduğuna teorik ve...
 • SPK-TMS ve TTK Açısından Borca Batıklık Durumu

  Yeni 6102 sayılı TTK. İle birlikte hem TTK’ya göre ve Vergi Usul Kanununa (VUK) göre hazırlanan bilançolar ve Türkiye Finansal Raporlama Standartlarına (TFRS) göre hazırlanan bilançolar karşımıza gelmeye başlamıştır....
 • Danimarka’nın ‘sabrı tükendi’: Vergi dairesi kapatılıyor

  Danimarka Başbakanı Lars Løkke Rasmussen dün düzenlediği basın toplantısında 12 yıl önce kurulan Danimarka Vergi Dairesi’nin (Skat) kapatılacağını açıkladı. Rasmussen, kurulduğu günden bu yana skandallarla çalkalanan Danimarka Vergi Dairesi’nin...
 • KDV’de İngiliz modelinin detayları

  Maliye Bakanı Naci Ağbal, KDV uygulamasında yeni bir sistem üzerinde çalıştıklarını, İngiliz modelini değerlendirdiklerini açıklamıştı. Bakan Ağbal’ın açıklamasına göre sistem değişikliğine gidilerek, başta KDV iadesi olmak üzere aksayan yönler...