Emzirme Ödeneği Almanın Şartları

Emzirme ödeneği analık sigortasından sağlanan bir yardım türü olup, gerek sigortalı kadın ve gerekse de sigortalı erkeğin eşinin canlı doğum yapması ve çocuğun yaşaması şartıyla bu ödenek verilmektedir. Çalışan...

Emzirme ödeneği analık sigortasından sağlanan bir yardım türü olup, gerek sigortalı kadın ve gerekse de sigortalı erkeğin eşinin canlı doğum yapması ve çocuğun yaşaması şartıyla bu ödenek verilmektedir.

Çalışan sigortalılar için emzirme ödeneğinden yararlanmak için doğumdan önceki bir yıl içinde en az 120 gün kısa vadeli sigorta kolları primi bildirilmiş veya ödenmiş olması şartı aranmaktadır.
01.10.2008 tarihinde Kanunla ilk defa getirilen hükümle gelir ve aylık almakta olan emekli ve eşlerine de emzirme ödeneği verilmektedir.
2013 yılı emzirme ödeneği tutarı 95 TL’dir.
Sigortalılığı sona erenlerin, bu tarihten başlamak üzere üç yüz gün içinde çocukları doğarsa, sigortalı kadın veya eşi analık sigortası haklarından yararlanacak sigortalı erkek, doğum tarihinden önceki 15 ay içinde en az 120 gün prim ödenmiş olması şartıyla emzirme ödeneğinden yararlandırılır.
SGK MÜRACAATI EN AZ İKİ GÜNDE ÖDENİR:
1-Talep Dilekçesi
2-Doğum Raporu veya KPS’den alınan bilgiler
SGK tarafından 2 gün içinde işlemleri sonuçlandırılacaktır.

NE ZAMAN EMEKLİ OLABİLİRİM?

>Kadir A.

15.03.1981 doğumluyum. 29.06.1996 tarihinde sigortalı çalışmaya başladım. 5.036 günüm var. 10 senedir aynı iş yerinde çalışıyorum. Ayrılmayı düşünüyorum. Çıraklık sigortası sayılmıyor diye konuşuluyor. Tazminat hakkına hak kazanmış mıyım?  Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler.
CEVAP: Kendiniz işten ayrılırsanız veya istifa ederseniz tazminat alamazsınız. Ancak 15 yıllık sigortalılık süresi ve 3600 günü olan sigortalılar, ilgili SGK İl/Merkez Müdürlüğü’ne başvurup “Kıdem Tazminatı Alabilir” yazısı alıp, işverene verip istifa ederek, kıdem tazminatını alıp ayrılabiliyorlar. Kıdem Tazminatı Yazısı alırken, 18 yaş uygulaması var. 18 yaşınızın dolduğu 15.03.1999 tarihi başlangıç sayılıyor ve 15 yılınızın dolduğu 15.03.2014 tarihinde “Tazminat Alabilir Yazısı” alabilirsiniz. Ama emekli olurken 18 yaşın bir anlamı yoktur.
Gemi Adamı ve Basın Çalışanı kıdem tazminatı yazısını SGK’dan alamaz
5953 sayılı Basın İş Kanunu ve 854 sayılı Deniz İş Kanunu kapsamında olup çalışanlar için uygulamada SGK tarafından Kıdem Tazminatı alma yazısını alamazlar.
Bu konuda yasal  düzenleme 5953 ve 854 sayılı kanunlarda yapılmadığı için bu alanda çalışan gemi adamı, basın işçisi kıdem tazminatı alma yazısını SGK’dan alamayacaklardır.
Genelde bu konuda Basın ve Gemi Çalışanları SGK il ya da SGM çalışanlarıyla gereksiz yere tartışmaya girmemeleri gerekir.
İş Mahkemesinde bu konuda dava açsalar bile kazanma şansları bulunmamaktadır.
İlk defa prim ödenen 29.06.1996 tarihi emekliliğiniz için başlangıç sayılıyor. Buna göre; 25 yıl, 56 yaş ve 5.825 günle emekli olabilirsiniz. 18 yaşın altında ödenen primleriniz geçerli olup, gün toplamınıza ilave edilir.

 

Kaynak: http://www.muhasebetr.com/ulusalbasin/haber_oku.php?haber_id=14366

Kategoriler
GüncelSosyal Güvenlik
Yorum Yok

Yazıya Yorum Yapın

*

*

SON YAZILANLAR

 • Borç yapılandırmada süreyi kaçıranlara müjde!

  Maliye Bakanı Naci Ağbal, yeniden yapılandırma kapsamında  geçtiğimiz Kasım ve Aralık aylarında vergi ve SGK prim ödemelerini yapamayan ve  haklarını kaybedenlere ikinci bir şans getirdiklerini belirterek, haklarını  kaybedenlerin, ödemelerini...
 • Damga Vergisi Oranları 2017

  2017 Yılı Damga Vergisi Oranları açıklanmıştır. 2016 yılında uygulanan maktu vergi tutarları yeniden değerleme oranı dahil olmak üzere %7,5 oranında artırılmıştır. 2017 yılı Damga Vergisi Oranları 29931 Sayılı Resmî...
 • 2017 Yılı Yaşlı, Engelli Ve Engelli Yakını Aylık Rehberi

  Sosyal güvenlik sistemimizde prim almadan devlet tarafından muhtaç olan yaşlı, engelli ve engelliye bakan kişilere aylık bağlanmaktadır. Söz konusu aylıklara hak kazanmak için asgari ücret baz alınmak suretiyle muhtaçlık...
 • Sözleşme Süresinin Uzaması ve Damga Vergisi

  Konut ve çatılı iş yeri kira sözleşmeleri genellikle belirli bir süre için yapılırlar. Sözleşmelere de genellikle, süre bitiminden belli süre önce tarafların fesih bildiriminde bulunmadıkça sözleşmenin süresinin uzayacağına ilişkin...