En rahat tahsil edilen vergi türü

Bayram nedeniyle kısalan işlem haftasını geride birakip yeni Haftaya başlıyoruz. Geçen Haftaya damgasini vuran gelişme düzenleyici otorite tarafindan akaryakita yapilan indirim oldu. Akaryakit dağıtıcilarina “piyasalarin trendine uygun şekilde” fiyat...
kdv

Bayram nedeniyle kısalan işlem haftasını geride birakip yeni Haftaya başlıyoruz. Geçen Haftaya damgasini vuran gelişme düzenleyici otorite tarafindan akaryakita yapilan indirim oldu. Akaryakit dağıtıcilarina “piyasalarin trendine uygun şekilde” fiyat belirlemeleri icin uyarida bulunan EPDK böylelikle 2-6 kurus arasi bir indirim sağlamış oldu.

İşin gerçeğine bakildiğinda Petrol’un Merkez Bankasi’nin öngörülerinin üzerinde yükselmesine karşı bu tip indirimlerden cok, akaryakit üzerindeki vergilerin üşürülmesi daha uygun bir hareket olacaktir diye düşünüyoruz. Ancak büyü0me ile ilgili endiseler nedeniyle vergi tahsilatinda azalma olmasi beklenirken Boyle bir indirimin mümkü olmayacağını söyleyebiliriz.  Çünkü en rahat tahsil edilen vergi türlerinden biri akaryakit  üzerinde alinan dolayi vergiler olmakta.

Diğer taraftan, paritenin 1.33 üzerine çıkmasi Euro/TL’yi 2.55 üzerine çıkarirken, Dolar/TL  1.92’nin biraz üzerinde güne basladi. Ancak döviz sepetinde herhangi bir hareket olmadığı icin Dolar/TL’deki gerilemenin sadece parite kaynakli oldugunu söyleyebiliriz.

Diger taraftan parite ile birlikte Altin’in yükselisine de sahitlik ediyoruz. Ancak daha onceki raporlarimizda bahsedilen 1328 ve 1355 Dolar seviyesindeki direncler konusunda uyarimizi tekrarliyoruz. Bu sabahki yukselisin Gram Altin’in tekrar 80 TL uzerine cikmasini saglayabilir.

Son olarak, ilerde inceleyecegimiz bir konu olarak, parasal genisleme ile büyümenin ve efektif talebin canlanamadığı durumda vergi oranlarinda indirim ve erteleme ile ilgili alimlarin atilabileceginin altini ciziyoruz. Bu sabah Japonya KDV oranlari ile ilgili bir artışı daha önceden ilan etmesine ragmen erteledigini açıkladi. Baska ülkelerde de buna benzer adimlar gelebileceginin altini çizmek istiyoruz.

Prof. Dr. Emre Alkim

Kategoriler
Vergi
Yorum Yok

Yazıya Yorum Yapın

*

*

SON YAZILANLAR