Engellilerin Güncel Hayattaki Vergi ve SGK Avantajları

Bilindiği gibi,  193 sayılı GVK’na göre, çalışma gücünün  minimum %80’nini kaybetmiş bulunanlar birınci derecede engelli,  %60’ını  kaybetmiş bulunanlar ikınci derece engelli ve en az %40’ını  kaybetmiş olanlar ise üçuncü...
Bilindiği gibi,  193 sayılı GVK’na göre, çalışma gücünün  minimum %80’nini kaybetmiş bulunanlar birınci derecede engelli,  %60’ını  kaybetmiş bulunanlar ikınci derece engelli ve en az %40’ını  kaybetmiş olanlar ise üçuncü  derece engelli olarak kabul  edilmektedir.
a) Vergi indirimi, yazısı ile erken emeklilik hakkı
b) Gümrük vergisinden istisna edilen  eşya (Gümrük Kanunu md.167/12),
c) Özel tertibatlı  engelli  aracını ithal edilecek kişiler (1 Sıra Nolu  Gümrük Muafiyeti Tebliği md.26),
d) Yurt  içinden  alınan araçlarda özel tüketim vergisi ile ilgili istisna,
e) Motorlu taşıtlar vergisinden sağlanan  vergi avantajları,
f)  3065  sayılı KDVK’na göre sağlanan  vergi  avantajları,
g) Emlak  vergisinde, bina, arsa, arazi vergisi ile ilgili istisna,
MALÜL EMEKLİLİK İÇİN SAYILAN  HALLER
Eski yönetmeliğe göre sadece böbrek ve karaciğer nakli olan hastalar malul sayılıyorken, kalp, akciğer ve barsak nakli olan hastalara da maluliyet hakkı getirildi.
> Kronik böbrek hastalığı olan vatandaşlar diyalize girmeden de doktor raporuyla maluliyet hakkı kazanabilecek.
> Downsendromu, otizm gibi hastalıklar da listeye eklendi.
> Eski yönetmelikte maluliyet şartlarıyla ilgili olarak çok farklı hastalık gruplarını içeren, somut olmayan kriterler, yeni yönetmelikte birçok hastalık için ayrıştırıldı, kriterler somut hale getirildi.
> 1 yıllık kontrol muayeneleri kaldırıldı. Sadece Yönetmelik 15’ınci maddede belirtilen durumlarda kontrol muayenesi yapılacak.
> Kemik iliği nakli hastalarına da maluliyet hakkı getirildi. Ancak kemik iliği nakillerinde 1 yıllık kontrol muayeneleri devam edecek.
> Birkaç istisna dışındaki tüm kanser hastalarına 18 ay, lösemi hastalarına 24 ay, bulaşıcılığı yüksek veya tedaviye dirençli olan hastalıklar için 2 yıl süreyle maluliyet hakkı getirildi.
> Yatalak, bakıma muhtaç kişiler yeni düzenleme ile malul sayılabilecek.
NE ZAMAN EMEKLİ OLABİLİRİM?
Hakkı K.
27.02.1965 doğumluyum. 01.07.1987 tarihli sigorta girişim var. 1985/1986 yıllarında 18 ay askerlik yaptım. Sigortalı olarak çalışmaktayım. Askerlik borçlanması yaparsam, ne zaman emekli olabilirim? Teşekkür ederim.
CEVAP: Verdiğiniz bilgilere göre, 25 yıl, 50 yaş, 5.375 günle emekli olabilirsiniz. Askerliğiniz 01.07.1987 tarihinden önce olduğu için, 8 ayını borçlanırsanız, giriş tarihiniz 01.11.1986 olur. 49 yaşınızın dolduğu 27.02.2014 tarihinde emeklilik müracaatı yapabilirsiniz.
Fatıma D.
05.04.1964 doğumlu bayanım. 31.07.1986 tarihinde başlayan 9 yıl 8 ay 5 gün Bağ- Kur hizmetim var. 799 gün sigortam var. 1989 ve 2000 doğumlu iki çocuğumuz var. Doğum borçlanması yapabilir miyim, ne zaman emekli olabilirim? Teşekkür ederim.
CEVAP: 31.07.1986 tarihli BAĞ-KUR girişiniz ve 4/a, 4/b mevzuatına göre ödenmiş toplam 4.284 gününüz var. 20 yıl, 43 yaş ve 5.150 günle emekli olabilirsiniz. 20 yılınız ve yaşınız dolmuş. 866 gün daha 4/a kapsamında prim öderseniz; 5.150 gününüz ve 3,5 yıl tamam olur ve emeklilik müracaatı yapabilirsiniz. İlk girişiniz BAĞ-KUR olduğu için, doğum borçlanması yapma şansınız yoktur.

LÜTFİ KÖKSAL / TÜRKİYE

 

Kategoriler
Sosyal Güvenlik
Yorum Yok

Yazıya Yorum Yapın

*

*

SON YAZILANLAR

 • Rapor Parasına Esas Sağlık Raporu Nasıl Olmalı?

  Sigortalıların çalışmaya devam edemedikleri hastalıklar hallerinde rapor parası alabilmeleri bu durumlarını istirahat raporlarıyla belgelemeleri halinde mümkün olabiliyor. İstirahat raporlarının usulüne uygun olması gerekiyor, aksi halde sigortalı açısında hak kayıplarına...
 • İkramiye Farklarına İlişkin Yasa 2017’ye Kalabilir

  30 yıldan fazla çalışan devlet memurlarına “ek ikramiye” ödenmesine ilişkin tasarı Meclis komisyonundan geçmişti. Bu tasarının kanunlaşması ve ödemelerin ne zaman başlamasının planlandığı hakkında bilgi almak isterim. Ayşe Renan Rit Sizin...
 • Tapudaki Kaçak Bankada Çıkıyor

  Bugünlerde birçok vatandaşın ekstradan ‘tapu harcı’ borcu çıkmaya başladı. Ev alırken yanlış beyana Maliye banka kredisi ve hesap hareketinden ulaşıp cezayı kesiyor. “600 lira kazanayım” derken 6 bin lira...
 • “Borcum Yok, Bağ-Kur Primim Neden Yüzde 5 Düşmemiş”

  Değerli okurlar, bugün sizlere 4-b’lilere (Bağ-Kur) getirilen yüzde 5’lik indirimden bahsetmek istiyorum. Başlıkta da belirttiğim gibi “Borcum yok ama neden bu ay yüzde 5 4-b faydalanamamışım” diye siz okurlarımdan...