Eş Hizmetçi Olarak Gösterilebilir mi?

SORU: Evde çalışan kadınları sigorta ettirmek gerekiyormuş. Bizim evde bütün işleri ve çocuk bakımını karım yapıyor. Onu sigorta ettirmem mi gerekiyor? YANIT: Aile birliği içinde, kendi evinde temizlik, yemek,...
SORU: Evde çalışan kadınları sigorta ettirmek gerekiyormuş. Bizim evde bütün işleri ve çocuk bakımını karım yapıyor. Onu sigorta ettirmem mi gerekiyor?
YANIT: Aile birliği içinde, kendi evinde temizlik, yemek, çocuk  bakımı vb. işleri kadının (bazen de kocanın) yapması, bu işler nedeniyle sigorta ettirilmesini gerektirmez. Ancak isterseniz eşinizi “isteğe bağlı sigortalı” yaptırabilirsiniz.
Yeni aldığım ev kirada ama ben de kiracıyım
SORU: Yeni ev aldım ve kiraya verdim. Bu ev için banka kredisi ödüyorum. Ben de kirada oturuyorum. Bu durumda, kira gelirim nedeniyle yıllık gelir vergisi beyannamesi
verecek miyim?
YANIT: 1. Beyanname vereceksiniz.
2. “Gerçek gider” yöntemini seçeceksiniz.
3. Ödediğiniz kirayı, evi satın alma bedelinin yüzde 5’ini, ayrıca yüzde 2 amortismanını, banka kredi faizini ve ödediğiniz kirayı düşeceksiniz. Sonuçta gelir vergisi ödemeyeceksiniz.
Türk vatandaşlığından çıkınca emekli maaşım kesilir mi?
SORU: Eşim Alman vatandaşı ve ben de eşimin bu durumu sebebiyle Alman vatandaşı olabilmekteyim. Ancak Alman vatandaşı olabilmem için Türk vatandaşlığından çıkmam gerekmektedir. Türk vatandaşlığından çıktıktan sonra mavi kart alınabilmektedir. Benim Türk vatandaşlığındançıkışımda  SGK’dan aldığım emekli maaşım kesilir mi?
YANIT: Hayır, kesilmez. Emekli aylığınızı almaya devam edersiniz.
Yazlık dairenin satışında vergi ve harç
SORU: 80 metrekarelik yazlık bir dairem var. 150.000 TL bedelle satmayı düşünüyorum. Bu satışta ödeyeceğim bir vergi var mı? Tapuda ne kadar harç öderim?
Ayfer KARAHAN – Aydın
YANIT: Yazlık evinizi, aldığınız tarihten itibaren 5 yıl geçtikten sonra satarsanız gelir vergisi ödemezsiniz. Daireyi 150.000 TL’ye satarsanız
hem siz hem de alan kişi, binde 20 üzerinden 3.000’er TL tapu harcı ödersiniz.
60 yaşında sigortalı olanın emekliliği
SORU: 2013 girişim, 60 yaşındayım en erken ne zaman emekli olurum?
Kemal ŞİMŞEK – Trabzon
YANIT: Bağ-Kur’dan (4/b), 15 yıl kesintisiz prim ödeyerek, 75 yaşında; SSK’dan (4/a) kesintisiz en az 7.200 gün, yani 20 yıl prim ödeyerek
80 yaşında emekli olabilirsiniz.
İşyeri kira artışı yüzde 20 olur mu?
SORU: Mal sahibi, dükkanın kira sözleşmesini yenilemek için kiraya yüzde 20 zam yapmak istiyor. Ben de “kira artışı yıllık ÜFE artışını geçemez” dedim. Size sormaya karar verdik.Hangimizin ki doğru?
Levent ERDEN – Bursa
YANIT: Sizin söylediğiniz “konut kiraları” için geçerli. İşyeri kiraları için 1 Temmuz 2020 tarihine kadar, ÜFE’nin üzerinde bir kira artışı yapılabilir. Bununla ilgili ayrıntıları Borçlar Kanunu’nun 344. maddesinde ve 12.7.2012 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 6353 sayılı Kanunun Geçici 2. maddesinde bulabilirsiniz.

Muhasebe Network

Kategoriler
GüncelSosyal Güvenlik
Yorum Yok

Yazıya Yorum Yapın

*

*

SON YAZILANLAR

  • Borç yapılandırmada süreyi kaçıranlara müjde!

    Maliye Bakanı Naci Ağbal, yeniden yapılandırma kapsamında  geçtiğimiz Kasım ve Aralık aylarında vergi ve SGK prim ödemelerini yapamayan ve  haklarını kaybedenlere ikinci bir şans getirdiklerini belirterek, haklarını  kaybedenlerin, ödemelerini...
  • Damga Vergisi Oranları 2017

    2017 Yılı Damga Vergisi Oranları açıklanmıştır. 2016 yılında uygulanan maktu vergi tutarları yeniden değerleme oranı dahil olmak üzere %7,5 oranında artırılmıştır. 2017 yılı Damga Vergisi Oranları 29931 Sayılı Resmî...
  • 2017 Yılı Yaşlı, Engelli Ve Engelli Yakını Aylık Rehberi

    Sosyal güvenlik sistemimizde prim almadan devlet tarafından muhtaç olan yaşlı, engelli ve engelliye bakan kişilere aylık bağlanmaktadır. Söz konusu aylıklara hak kazanmak için asgari ücret baz alınmak suretiyle muhtaçlık...
  • Sözleşme Süresinin Uzaması ve Damga Vergisi

    Konut ve çatılı iş yeri kira sözleşmeleri genellikle belirli bir süre için yapılırlar. Sözleşmelere de genellikle, süre bitiminden belli süre önce tarafların fesih bildiriminde bulunmadıkça sözleşmenin süresinin uzayacağına ilişkin...