Evi Satalım mı Bağışlayalım mı

OKURLARIMIZIN en çok merak ettiği konulardan biri de bu.. Özellikle belli yaşa gelenler, “çocuklar ileride miras paylaşımı ya da veraset vergisi sorunu yaşamasınlar” düşüncesiyle, bazı mallarını, ölmeden önce çocuklara...

OKURLARIMIZIN en çok merak ettiği konulardan biri de bu..
Özellikle belli yaşa gelenler, “çocuklar ileride miras paylaşımı ya da veraset vergisi sorunu yaşamasınlar” düşüncesiyle, bazı mallarını, ölmeden önce çocuklara vermek istiyorlar.

Bu arada, “Aman Hocam, adımı yazmayın” diye tembih ederek “genç sevgilisine” daire veya dükkanlarından birini vermek istediğini, bağış mı yoksa satış mı yapsa daha uygun olacağını, soran erkek veya kadınlar da var..

EŞ VE ÇOCUĞA BAĞIŞ

Gayrimenkulün, eş ve çocuğa bağışlanması olayında, bağışlanan kişi veya kişilerin, “veraset ve intikal vergisi beyannamesi” verip, vergi ödemesi gerekiyor.
Sırasıyla açıklayalım.
1. Bağışlanacak olan gayrimenkuller, “emlak vergisine esas olan
değerle” değerlenecek. (Veraset ve İntikal Vergisi Kanunu, Md.10/2-b). Bunun için de ilgili belediyeden bir yazı alınması gerekiyor.
2. Bağış olayında, bağışlanan kişi başına “3.371 TL istisna” uygulanıyor (Md. 4/d).
3. Tabloda da gördüğünüz gibi, bir şahsa ana, baba, eş ve çocuklarının yaptığı bağışlara, yüzde 50 indirimli tarife (yani 5, 7.5, 10, 12.5 ve 15 oranı) uygulanıyor. Vergiler de dilim esasına göre hesaplanıyor (Md.16).
Örneğin, çocuğa 500 bin TL’lik gayrimenkul bağışlanıyorsa, önce 3.371 TL istisna düşülür.
Kalan 496.629 TL’nin 190 bin lirasının vergisi (% 5’den 9.500 TL), sonra arta kalan 306.439 bin liranın vergisi (% 7.5’den 22.983 TL), toplam 32.483 TL vergi tahakkuk ettirilir.
Bu vergi de üç yılda, her yıl Mayıs ve Kasım aylarında, toplam 6 taksitte ödenir (Md.19/1).

SEVGİLİYE BAĞIŞ 

Sevgiliye bağışa, “vergi indirimi” yok.
Aynı şekilde; kardeş, amca, dayı, teyze, hala ve diğer kişilere yapılan bağışlara da vergi indirimi yok.
Sevgiliye bağışın, bir riski daha var. Bağışlayan kişi evli ise, karısının (karısı sevgilisine bağışlıyorsa kocasının) “mahfuz hissesi” yani “saklı payı” vardır. Eş, (olaydan haberi olursa) gayrimenkulün 1/4’ü  üzerinde hak iddia edebilir. Çocuklar da kendi miras paylarının yarısı üzerinde hak iddia edebilirler.

TAPU HARCI

Bağışlama yolu ile edinilen gayrimenkullerin, tapusunun alınması sırasında binde 68,31 yani yaklaşık yüzde 7 oranında “tapu harcı” ödenmesi gerekiyor (Harçlar Kanunu Md.57 ve 4 Sayılı Tarife I/4).
Satış işlemlerinde ise, satıcı yüzde 2, alıcı yüzde 2 olmak üzere, “toplam yüzde 4” tapu harcı ödenir (4 Sayılı Tarife, 1/20-a).

HANGİSİ AVANTAJLI

Bağışlama olayında, gayrimenkulün değerine göre, yüzde 12’den başlayan vergi ve harç var.
Satışta ise 2 + 2 = yüzde 4 tapu harcı var.
“Nereden buldun?” sorgulamasının olmadığını da (kamu görevlileri vd hariç) göz önüne alarak, kararı siz verin.

 

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/25738471.asp

Kategoriler
Vergi
Yorum Yok

Yazıya Yorum Yapın

*

*

SON YAZILANLAR

 • KDV Beyannamesi Hazırlarken Bunları Yapmayın

  Değerli okurlar, mesleğe yeni başlayanların KDV beyannamesi hazırlarken özellikli hususlarda sıklıkla yanlışlıklar yaptıkları görülmüştür. Bu nedenle bu hafta, KDV beyannamesi hazırlarken bilinmesi gereken özellikli noktaların neler olduğuna teorik ve...
 • SPK-TMS ve TTK Açısından Borca Batıklık Durumu

  Yeni 6102 sayılı TTK. İle birlikte hem TTK’ya göre ve Vergi Usul Kanununa (VUK) göre hazırlanan bilançolar ve Türkiye Finansal Raporlama Standartlarına (TFRS) göre hazırlanan bilançolar karşımıza gelmeye başlamıştır....
 • Danimarka’nın ‘sabrı tükendi’: Vergi dairesi kapatılıyor

  Danimarka Başbakanı Lars Løkke Rasmussen dün düzenlediği basın toplantısında 12 yıl önce kurulan Danimarka Vergi Dairesi’nin (Skat) kapatılacağını açıkladı. Rasmussen, kurulduğu günden bu yana skandallarla çalkalanan Danimarka Vergi Dairesi’nin...
 • KDV’de İngiliz modelinin detayları

  Maliye Bakanı Naci Ağbal, KDV uygulamasında yeni bir sistem üzerinde çalıştıklarını, İngiliz modelini değerlendirdiklerini açıklamıştı. Bakan Ağbal’ın açıklamasına göre sistem değişikliğine gidilerek, başta KDV iadesi olmak üzere aksayan yönler...