Financial Times: 2014`te tuzaklara dikkat

İngiliz Financial Times gazetesi yazarı John Authers, birçok yatırımcının, küresel ekonominin 2014′te finansal krizden bu yana en iyi yılını yaşayacağına inansa da, önlenmesi gereken bazı tuzakların olduğunu savundu. Küresel...

İngiliz Financial Times gazetesi yazarı John Authers, birçok yatırımcının, küresel ekonominin 2014′te finansal krizden bu yana en iyi yılını yaşayacağına inansa da, önlenmesi gereken bazı tuzakların olduğunu savundu.

Küresel toparlanmanın devam etmesiyle, Authers, dünya genelinde merkez bankalarının teşvik programlarından çıkmaya, şirketlerin de harcamaya başlayacağını söyledi.

Bu normalleşmenin , yatırım getirilerinin, bu yılki sonuçlar gibi olmayacağı anlamına geldiğini belirten Authers, Özellikle ABD hisseleri toparlanmayı büyük oranda fiyatladı, yüksek oranlar, hisselerdeki kazançları azaltacak ve bu da marjlardan yiyecek. Yine de bu süreç düzgün ilerleyecek dedi.

Ancak Authers, muhtemelen deflasyonun Avrupa’da derinlere inerek borçları daha pahalı hâle getirebileceğini vurgulayarak, yüksek seviyede borçları olan Japonya’nın da enflasyonu geri getirmeyi başarır, ancak büyümeyi geri döndüremezse, tahvillerindeki güvenin çökeceğini, bunun da küresel ekonomiye yayılacağını söyledi.

Authers ayrıca Brezilya, Hindistan, Endonezya, Türkiye ve Güney Afrika’nın da Fed’in tahvil alımlarını azaltmaya başlamasından ötürü hasar alabileceğine, aynı zamanda petrol fiyatlarındaki çöküşün de daha ciddi jeopolitik sorunları beraberinde getirebileceğine dikkat çekti.

Küresel ekonomideki en büyük 2 riski ise Çin ve ABD olarak gösteren AUthers, bu ikilinin dünya ekonomisinde çok olumsuz etkilerinin olabileceğini belirtti.

Authers, Çin’de bir ekonomik balon patlarsa ve hızlı büyüme küresel denklemden çıkarsa bunun büyük bir soruna neden olabileceğinin altını çizerken, ABD’de tahvil alımlarının azaltımına dikkat çekti.

Financial Times yazarı, Tahvil faizlerinde, ekonominin normalleşmesiyle kademeli bir artış olması sağlıklı. Ancak piyasanın Fed’in tahvil alımlarını azaltımına aşırı tepki vererek faizleri yüzde 5′e ani olarak sıçratması, diğer her şeyi riske eder dedi.
Kaynak:Sözcü Gazetesi
(http://sozcu.com.tr/2013/ekonomi/ft-2014te-tuzaklara-dikkat-424735/)

Kategoriler
Ekonomi
Yorum Yok

Yazıya Yorum Yapın

*

*

SON YAZILANLAR

 • BOBİ FRS İle İlgili En Çok Sorulan 10 Soru ve Cevabı

  Bildiğiniz üzere, KGK tarafından geçtiğimiz hafta sonu BOBİ FRS kısaltmasıyla Büyük ve Orta Boy İşletmeler için Finansal Raporlama Standardı yayımlanmıştır. BOBİ FRS ile en çok merak edelin 10 sorunun...
 • 3 Yıl Vergi Yok

  2016 yılının başında 6663 sayılı torba yasa ile yürürlüğe giren genç girişimciye teşvik uygulaması birçok mükellef tarafından bilinmiyor. Söz konusu teşvik uygulaması önemli avantajlar sağlıyor, ancak uygulama oldukça sınırlı...
 • İşletme Defteri E-Defter Olarak Tutulacak ve Geçici Vergi Kalkıyor

  Hükümet gelir vergisinde 100 maddelik devrim yaptı. Kârlı işletmeye yatırım indirimi gelirken, kooperatiflerin önü açılıyor. Vergi dilimleri değişiyor. 2.5 milyon esnafın defter tutma çilesi bitiyor Yeni Vergi kanunuyla esnafın...
 • SPK-TMS ve TTK Açısından Borca Batıklık Durumu

  Yeni 6102 sayılı TTK. İle birlikte hem TTK’ya göre ve Vergi Usul Kanununa (VUK) göre hazırlanan bilançolar ve Türkiye Finansal Raporlama Standartlarına (TFRS) göre hazırlanan bilançolar karşımıza gelmeye başlamıştır....