GSS’ye Kısmi Af Geldi

Bildiğiniz gibi 1 Ocak 2012 tarihi itibariyle tüm vatandaşlar için zorunlu Genel Sağlık Sigortası (GSS) başladı. Sosyal güvencesi olmayan 18 yaşından büyük herkesin kaymakamlıklara başvurarak gelir testi yaptırması gerekiyordu....

Bildiğiniz gibi 1 Ocak 2012 tarihi itibariyle tüm vatandaşlar için zorunlu Genel Sağlık Sigortası (GSS) başladı. Sosyal güvencesi olmayan 18 yaşından büyük herkesin kaymakamlıklara başvurarak gelir testi yaptırması gerekiyordu. Gelir testi sonucuna göre prim ödemeden veya 42 lira ile 252 lira arasında değişen tutarlarda prim ödeyerek GSS’li olunuyordu. Fakat gelir testine gitmeyen vatandaşlar SGK tarafından resen tescil edildi ve o günden bugüne kadar epey borçları birikti.

Resen tescil edilen kişiler içinde yurtdışında bulunduğu halde adresi Türkiye’de görünen on binlerce vatandaşımız da vardı. Bu kişilerin adresi Türkiye’de göründüğü için bunlar da zorunlu GSS’li oldular ve borçlu duruma düştüler. İşte bu kapsamdaki on binlerce kişi için GSS affı getirildi. Dünkü Resmi Gazete’de yayımlanan Genel Sağlık Sigortası Tescil, Prim ve Müstahaklık İşlemleri Yönetmeliği’ne konulan geçici maddeyle, yurtdışında yaşayan vatandaşlar zorunlu GSS kapsamından çıkarıldı.

Belge gerekiyor

Kendisi yurtdışında bulunduğu halde adresi Türkiye’de görünen vatandaşlar, öğrenim belgesi, çalışma belgesi, pasaport veya konsolosluklardan alacakları belgelerle SGK’ya başvururlarsa, GSS borçları silinebilecek. Böylece yurtdışına eğitim, çalışma, seyahat veya başka sebeplerle giden vatandaşlar birikmiş GSS borçlarından kurtulmuş olacaklar. Söz konusu yönetmelikte başvuru için süre şartı aranmadığından şu an yurtdışında bulunan vatandaşlar dilerlerse konsolosluk aracılığıyla hemen, dilerlerse Türkiye’ye döndükten sonra SGK’ya başvurabilirler.

İki aylık bir arada alınır

Soru: Sadettin Bey, yakınım olan bir kadının ilk kocası SSK’lı iken 1982 yılında vefat etti ve kadına dul maaşı bağlandı. Daha sonra 2004 yılında memur emeklisi ile evlendi ve SSK’dan aldığı maaş kesildi. Memur kocası ise geçtiğimiz ay vefat etti. Kadına hem SSK’lı ilk eşi hem de Emekli Sandığı’na tabi ikinci eşi üzerinden dul aylığı bağlanabilir mi? Ünal B.

Cevap: Değerli okurum, normalde iki dul aylığını birlikte almak mümkün değil. Fakat birisi Emekli Sandığı diğeri SSK emeklisi olan iki eşten aynı anda dul aylığı alınabiliyor. İkisi de SSK, ikisi de Bağ-Kur veya birisi SSK birisi Bağ-Kur olsaydı sadece birisini tercih etmesi gerekirdi. Birisi Emekli Sandığı olduğu için ikisini bir arada almak mümkün olabiliyor. Yani yakınınız olan hanımefendi iki dul aylığını bir arada alabilir.

Yurtdışında çalışana aylık verilmez

Soru: Sadettin Bey, ben Almanya’da çalışıyorum. Türkiye’de yurtdışı hizmet borçlanması yaptım ve emeklilik için yaşımı bekliyorum. Türkiye’den emekli aylığı bağlandıktan sonra Almanya’da çalışmaya devam edebilir miyim? Çalışmam durumunda emekli aylığım kesilir mi? Hakan T.

Cevap: Değerli okurum, yurtdışı hizmet borçlanması yapan gurbetçilerimize aylık bağlanabilmesi için kesin dönüş yapmaları gerekiyor. Kesin dönüş illa ki Türkiye’ye dönmeniz anlamına gelmiyor. Almanya’da oturabilirsiniz fakat orada çalışmıyor ve ikamete dayalı yardım almıyor olmanız gerekiyor. Aksi halde Türkiye’den bağlanan aylığınız kesilecektir.

 

Kaynak: http://www.bugun.com.tr/gssye-kismi-af-geldi-yazisi-1068705

Kategoriler
Sosyal Güvenlik
Yorum Yok

Yazıya Yorum Yapın

*

*

SON YAZILANLAR