İhbar Tazminatı İşçinin Hakkıdır

Değerli çalışanlar, bugünkü yazımda ihbar tazminatı hakkında bilinmesi gerekenleri yazmak istedim. İhbar tazminatı nedir? İhbar tazminatı, işçinin iş kanunundan doğan hakkı olup, İş kanununa belirtilen sebeplerle işten çıkartılan işçiye çalışma süreleri...

Değerli çalışanlar, bugünkü yazımda ihbar tazminatı hakkında bilinmesi gerekenleri yazmak istedim. İhbar tazminatı nedir? İhbar tazminatı, işçinin iş kanunundan doğan hakkı olup, İş kanununa belirtilen sebeplerle işten çıkartılan işçiye çalışma süreleri göz önünde bulundurularak verilen tazminattır.
İşveren ve işçi akdin feshinde bildirim sürelerine uymak zorundadır.

Haksız olarak işten çıkartılanlar tazminat alır! İşverenlikçe haksız olarak işten çıkartılan ve ihbar öneli verilmeyen işçiler ihbar tazminatı alır.
Kendi isteğiyle işten ayrılan işçi ihbar tazminatına hak kazanamaz.
İhbar tazminatı üzerinden gelir vergisi ve damga vergisi kesintisi yapılmakta. İhbar tazminatı işçinin işyerindeki kıdemine göre hesaplanmakta.
Belirsiz süreli iş sözleşmelerinin feshinden önce durumun diğer tarafa bildirilmesi gerekmekte.. a) İşi altı aydan az surmüş olan işçi için, bildirimin diğer tarafa yapılmasından başlayarak iki hafta sonra, b) İşi altı aydan bir buçuk yıla kadar surmüş olan işçi için, bildirimin diğer tarafa yapılmasından başlayarak dört hafta sonra, c) İşi birbuçuk yıldan üç yıla kadar surmüş olan işçi için, bildirimin diğer tarafa yapılmasından başlayarak altı hafta sonra, d) İşi üç yıldan fazla surmüş işçi için, bildirim yapılmasından başlayarak sekiz hafta sonra, Feshedilmiş sayılır. Belirttiğimiz süreler asgari olup sözleşmeler ile artırılabilmekte.
Bildirim şartına uymayan taraf, bildirim süresine ilişkin ücret tutarında tazminat ödemek zorunda İşveren bildirim süresine ait ücreti peşin vermek suretiyle iş sözleşmesini feshedebilir.

Bir tavan yok! İhbar tazminatından gelir vergisi ve damga vergisi kesilir.
İhbar tazminatında kıdem tazminatında olan tavan yoktur.

Ne zaman emekli olurum?
01.01.1967 doğumluyum, 1982 yılından 36 günlük bir çalışmam var. Toplam gün sayım 8935 gün. Ne zaman emekli olurum? 5…482337 Nolu SMS:

SSK girişiniz 23.05.1982 den önce ise 25 yıl, 46 yaşa, bu tarihten sonra ise 47 yaşa tabisiniz. 25 yıl ve prim gün şartlarınız tamam. 46 yaşa tabi iseniz hemen dilekçe verebilirsiniz çünkü yılbaşında dolmuş. 47 yaş ise 2014 yılbaşında emekli olabilirsiniz. 02.01.1995 sigorta başlangıcım. 5630 gün primim var. Askerliğimi yedek subay olarak 01.04.1993 ile 31.08.1994 tarihleri arasında yaptım.
Ne zaman emekli olurum.
Askerlik borçlanması işlemi emekli olmamı ne kadar öne çeker.
5…352101 Nolu SMS:
SSK girişinize göre 25 yıl, 55 yaş, 5750 prim güne tabisiniz.
Ancak yedek subaylıktan dolayı 25 yıl, 54 yaş ve 5675 prim gün şartlarına tabisiniz.
Doğum tarihinizi yazmadığınızdan 54 yaşınızın ne zaman dolacağını yazamadım. 54 yaşınızın dolacağı tarihte emekli olabilirsiniz.

ALİ ŞERBETÇİ / TAKVİM

Kategoriler
Sosyal GüvenlikVergi
Yorum Yok

Yazıya Yorum Yapın

*

*

SON YAZILANLAR