İhracat yapan şirketlere müjde!

Türk Eximbank Genel Müdürü Hayrettin Kaplan, bankanın yeni uygulamaya geçireceği programı HABERTÜRK’e açıkladı. İhracatçının 7 yıla varan uzun vadeli alacaklarını firmalara peşin ödeyeceklerini belirterek, alacağın tahsilatını kendilerinin bekleyeceğini söyleyen...

Türk Eximbank Genel Müdürü Hayrettin Kaplan, bankanın yeni uygulamaya geçireceği programı HABERTÜRK’e açıkladı. İhracatçının 7 yıla varan uzun vadeli alacaklarını firmalara peşin ödeyeceklerini belirterek, alacağın tahsilatını kendilerinin bekleyeceğini söyleyen Kaplan, uygulamanın ilk olarak beyaz eşya ve makine ihracatında başlayacağını ifade etti.

 Kaplan, Türkiye’deki ihracat artışının hızlanması için Türkiye’den mal alan yabancı ithalatçılara da kredi desteği vereceklerini belirtti. Bu ay başlattıkları ‘alıcı kredileri programı’nın iki ayağı olduğunu belirten Kaplan, Türkiye’deki bankaların, kredi verirken, şirketlerin yurtdışındaki varlıklarını dikkate almadığını ifade ederken, bu sorunu çözecek bir program başlattıklarını söyledi. Kaplan, Türk firmalarının, yurtdışındaki yatırımlarına destek sağlayacaklarını kaydederken, “Yurtdışındaki tesis ve varlıklarını teminat gösterip kredi kullanabilecek” diye konuştu.
İSKONTO EDİLECEK
Kaplan, kısa süre önce yönetim kurulundan geçen yeni destek programlarının ise ‘poliçe iskontosu’ programı olduğunu bildirdi. Bu program ile ihracatçının vadeye bağlı alacaklarına yönelik poliçeleri iskonto edeceklerini belirten Kaplan, “İhracatçının, orta ve uzun vadeli alacağını biz ona peşin ödeyeceğiz. Firmadan alacağı da bize devrolacak. 2 yıldan 7 yıla kadar vadeli alacaklarını bize getirecekler, biz peşin ödeyeceğiz” dedi.
TÜRKİYE’DEN İTHALAT YAPANA DESTEK
Kaplan, “Türkiye’den mal alacak yabancı firmalara, alıcı kredisi vereceğiz. Özellikle Afrika ülkeleri başta olmak üzere gelişmekte olan pazarlarda bu uygulamayı kullanacağız” dedi.
‘YATIRIM MALINDA İKİ YIL DESTEK OLACAĞIZ’
Eximbank Genel Müdürü Hayrettin Kaplan, dolar ve euro cinsinden olan kredinin vadesinin minimum 6 ay olacağını, tüketim mallarında azami 2 yıl, yatırım mallarında ise 7 yıl vade yapacaklarını aktardı. Faiz oranının ise bankanın cari faiz oranları ile uyumlu olacağını ifade eden Kaplan, ilk olarak Ziraat Bankası’nın yurtdışı iştirakleri için başlattıkları uygulamanın, diğer bankalar ve yurtdışındaki muhabir bankalar ile devam edeceğini, bu kredi için talep almaya hazır olduklarını da söyledi.
Şirket başına 100 milyon dolar civarında olacak kredi limitinin artırılabileceğini de ifade eden Kaplan, bu yıl içinde bu program ile 280 milyon dolarlık bir hacim hedeflediklerini aktardı. Kaplan, bu desteği, yurtdışında faaliyet gösteren Türk bankalarının şube ya da iştirakleri aracılığı ile vereceklerini ancak fonlamayı Eximbank’ın yapacağını belirtti.
HABERTÜRK

31.01.2014

Kategoriler
EkonomiGüncel
Yorum Yok

Yazıya Yorum Yapın

*

*

SON YAZILANLAR