İşsizler dikkat! Patronlar Suriyeli ucuz işçiyi çok sevmiş

İş bulabilmek için her gün ilanları takip eden, kapı kapı dolaşan, nitelik kazanmak için kurstan kursa koşan işsizlerimize ciddi bir rakip daha çıktı. İç savaştan kaçıpTürkiye’ye sığınan 600 bin Suriyeli mülteci...

İş bulabilmek için her gün ilanları takip eden, kapı kapı dolaşan, nitelik kazanmak için kurstan kursa koşan işsizlerimize ciddi bir rakip daha çıktı. İç savaştan kaçıpTürkiye’ye sığınan 600 bin Suriyeli mülteci artık istihdamın önemli bir parçası. Suriyeli mülteciler bugün Türk işçilerin beğendiği beğenmediği tüm işlerde çalışıyor.

140 bin Suriyeli iş bulmuş, çalışıyor!

Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Başkanı Eyüp Bartık ileOda Meclis Başkanı Ali Yener’in davetiyle bir günlüğüne hızlı bir Gaziantep ziyareti yaptık. Gaziantep, Suriye’ye en yakın sanayi kenti. Bu yüzden 600 bin mültecinin yaklaşık 200 bini Gaziantep’e gelmiş. İki başkanın anlattığına göre, bu 200 bin mültecinin yaklaşık 140 bini Gaziantep’te iş bulmuş, çalışıyor.

‘Nasıl olur, mültecilerin çalışması yasalara aykırı’ diyebilirsiniz. Yasalar bir yanda, fiili durum öbür yanda. Fabrikalarda, dükkanlarda, lokantalarda, orada, burada 140 bin mülteci çalışıyor, ekmek parası kazanıyor. Üstelik bu rakam sadece Gaziantep’le sınırlı. Bir de diğer illerde çalışanlar var. Söylenen o ki, kaçak mülteci çalıştırılmasına biraz da insani nedenlerle ses çıkarılmıyor.

“Aman Suriyeli ülkesine dönmesin!” 

GTO Başkanı Bartık da GTO Meclis Başkanı Yener de “Suriyeli mültecilere çalışma izni çıkarılmalı. Mülteciler yasal olarak Gaziantep’te çalışabilmeli” diyor. Üstelik bu taleplerini ilgili kamu kurumlarına iletmişler, ‘müjde’ bekliyorlar. Peki, Gaziantepli işadamlarının ‘mülteci sevgisi’ nereden kaynaklanıyor? Ali Yener, iki önemli neden sayıyor. Birincisi Gaziantep’te yaşanan işçi açığı, yani işletmelerin çalıştıracak işçi bulamaması, ikincisi de Suriyeli işçilerin ‘ucuz’ olması. Yener, Suriyeli işçiler sayesinde Gaziantep sanayisinin üretim maliyetinin düşeceğini, bu sayede Gaziantep’in dünya ticaretinde daha kolay yer bulabileceğini söylüyor. Bu nedenlerle de“Aman Suriyeli mülteciler ülkelerine gitmesin, gönderilmesin. Gaziantep’te kalıp çalışsınlar” diyor.

“Bin işsiz bulun bugün işe başlatayım”

Gaziantep’te “işçi açığı” olduğunu duymuş muydunuz? Ali Yener, kentlerindeki yüzde 4,4’lük işsizlik oranını, ‘data kirliliği’ olarak niteliyor. Ona göre, Gaziantep’teki işsizlik iş bulamamaktan değil, işi beğenmemekten kaynaklanıyor. Yener’in aktardığı tespitler önemli:

“Gaziantep, sanayi kenti olması nedeniyle bugüne kadar büyük göç aldı. Ancak şimdi tersine göç tehlikesiyle karşı karşıyayız. Kent pahalı. Terörün de bitmesiyle insanlar hızla kendi kentlerine dönüyor. Bize artık çevre illerden gelen işçiler yetmiyor. 1,7 milyon nüfusumuz 2023’te sadece 2 milyon olacak. Suriyeli mülteciler bizim için adeta kurtarıcı oldu. Kendi işsizimizin beğenmediği bulaşıkçılığı havada kapıyorlar. Günlük 30 liraya her işte çalışıyorlar. Sadece Suriyeli değil bugün bana bin işsiz getirin aynı gün Gaziantep’te işe başlatayım.”

İki başkan diyor ki: “Mülteci çalıştırıyoruz ancak korkuyoruz. Başlarına bir iş gelirse muhatap BM oluyor. Hükümet mültecilere özel ayrı bir yasa çıkarıp yasağı kaldırsın. Mültecilerin örneğin 500 lira maaşla çalıştırılmalarına izin versin.”

Görünen o ki, bizim 2 milyon 831 bin işsizimiz iş bulabilmek için ya Suriyeli mülteciler gibi patronların sevgisini kazanacak adımları atacak ya da daha fazla kursa gidip nitelikli işsizler ordusuna terfi edip beklemeye devam edecek!

ERDOĞAN SÜZER / BUGÜN

 

Kategoriler
Güncel
Yorum Yok

Yazıya Yorum Yapın

*

*

SON YAZILANLAR