Kaç Saat Çalışan Mesai Ücreti Alır

SORU : Kaç saat çalışan mesai ücreti alır? S.Gülmez CEVAP: Sayın Gül, bir çalışanın fazla mesai ücreti alabilmesi için bir haftada  45 saatten fazla çalışmış olması gerekiyor. Örneğin bir çalışan...

SORU : Kaç saat çalışan mesai ücreti alır? S.Gülmez

CEVAP: Sayın Gül, bir çalışanın fazla mesai ücreti alabilmesi için bir haftada  45 saatten fazla çalışmış olması gerekiyor. Örneğin bir çalışan bir haftalık sürede 50 saat çalışmışsa 5 saat fazla çalışma ücreti alır.

SORU : Özel sektörde çalışmaktayım ve çalışmakta olduğum şirket bana pozisyon değişikliği teklifinde bulundu. İşveren ya kabul edersin yada kendine iş bakarsın diyor. Verdikleri görevi kabul  etmezsem tazminatımı alıp çıkma hakkım var mı ? Nasıl bir çözüm yolu bana önerirsiniz. Y.Bahar

CEVAP:
 Sayın Bahar, işvereninizin verdiği işi kabul etmemeye devam ederseniz, o sizi işten çıkarır. Bu durumda ihbar tazminatı da alırsınız. İşvereninizin sizi çıkarmasını beklemenizde fayda var.

NASIL BORÇLANILIR?

SORU: 1972 den beri Almanya da çalışıyorum. Haziran 2013 de Türkiye de 12 gün SSK’lı çalıştım. Bana emeklilik için  3 bin 600 gün yetiyor. Ben 1972 yılından 1982 yılına kadar olan süreyi mi  borçlanacağım, yoksa 1990 ile 1999 arasını mı borçlanacağım. B.Baran

CEVAP: Sayın Baran, çalışmış olduğunuz sürenin istediğiniz kadarını borçlanabilirsiniz. Borçlanma süreniz çalışma sürenizin tamamı olabileceği gibi  çalıştığınız sürenin bir kısmını da borçlanabilirsiniz.

SORU :
 Doğum iznine kaç yıl çalıştıktan sonra hak kazanılır? Paralı ve parasız doğum izni ne kadardır? S.Türk

CEVAP: 
Sayın Türk, doğum iznine hak kazanabilmek için belirli bir süre çalışma koşulu bulunmuyor. Örneğin bir hafta işyerinde çalışmış olan bir bayan doğum yaparsa doğum iznine hak kazanır. Doğumdan önceki sekiz hafta ve doğumdan sonraki 8 haftalık sürelerde geçici iş göremezlik ödeneği ödenir. Bu izin sürelerinden sonra doğum yapan bayanın isteği halinde 6 ay ücretsiz izin kullanabilir.

SORU: Bütün işyerleri çocuk yardımı ödemek zorunda mı? C.Yağmur

CEVAP: Sayın Yağmur, işverenlerin çocuk yardımı adı altında bir ödeme yapma  zorunluluğu bulunmuyor. Sözleşmelere çocuk yardımı yapılacağına ilişkin hükümler konulabilir.

KAÇ YIL ALIR?

SORU: Bir çalışan kaç yıl asgari ücretten maaş alır? K.Berk

CEVAP: Sayın Berk, iş sözleşmesinde zam yapılacağına ilişkin bir düzenleme yok ise patronda zam yapmak istemiyorsa çalışan çalıştığı süre içerisinde asgari ücret alır.

SORU: İşyerinde çalışana ayrıca patronun ev işi yaptırılır mı? V.Göle

CEVAP: 
İşyerinde çalışana iş sözleşmesinde düzenleme yoksa patronun ev hizmetleri yada özel işleri yaptırılamaz.

SORU: İşe yeni başlamış birisinin deneme süresi kaç gün olur? Deneme süresinde maaş ödenir mi? Tecrübeli elamana deneme süresi olur mu? H.Sağır

CEVAP: İşe başlayan birisinin deneme süresi iki aydır. Bu süre toplu iş sözleşmesi ile dört aya kadar uzatılabilir. Deneme süresinde çalışanın maaşı ödenir. Tecrübeli birisi ile de deneme süreli iş sözleşmesi yapılır. Deneme süresinin amacı çalışan ve çalıştıranın birbirlerini tanımasıdır.

 

Kaynak:http://www.gunes.com/

Kategoriler
Sosyal Güvenlik
Yorum Yok

Yazıya Yorum Yapın

*

*

SON YAZILANLAR