Kadın eşten, anne-babasından aylık alır mı?

Okurlarından en çok aldığımız sorulardan biri, dul ve yetim kadınların, hem eşinden hem de anne-babasından aylık alıp alamayacağı ile ilgili.. Bu soru, öyle bir soru ki tek cümleyle “Evet...

Okurlarından en çok aldığımız sorulardan biri, dul ve yetim kadınların, hem eşinden hem de anne-babasından aylık alıp alamayacağı ile ilgili..

Bu soru, öyle bir soru ki tek cümleyle “Evet alabilir veya alamaz” şeklinde yanıtlamak mümkün değil. Herkesin durumuna göre, ayrı ayrı yanıtı var.
O nedenle, kısa bir açıklamadan sonra, bugün ve yarın “iki ayrı tablo” halinde, eş veya anne-babanın SSK’lı, Bağ-Kur’lu veya Emekli Sandığı mensubu olma durumlarına göre, konuyu açıklayacağız. Kadın çalışsa da çalışmasa da kocasından “dul aylığı” bağlanır. Genel kural şu; çalışmayan ve emekli aylığı da almayan kadına yüzde 75, çalışan veya emekli aylığı alan kadına da yüzde 50 oranında “dul aylığı” bağlanıyor.
Dul eşin evlenmesi durumunda, aylığı kesiliyor. 1 Ekim 2008 tarihinden önce iki kocası da ölen kadına, kocaları farklı sosyal güvenlik kurumuna (örneğin biri SSK’lı, diğeri Bağ-Kur’a) tabi ise her iki eşinden de aylık bağlanır. Bu tarihten sonra kocası ölene, iki kocadan “tercih ettiğinin” aylığı bağlanır.
Evli olan kız çocuklara, ölen babalarından aylık bağlanmaz. Eş ve anne-babanın ölüm tarihlerinin 30 Eylül 2008 tarihinden sonra olması halinde, “aynı anda hem dul hem de yetim aylığı” alma olanağı yok..
Aşağıdaki tabloda eşi ile anne-babası SSK ve Bağ-Kur statüsünde olan kadına, aylık bağlanma esasları belirtilmiştir.

*DUL KADINA EŞİNDEN VE ANNE BABASINDAN AYLIK BAĞLANMASI

 

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/26321560.asp

Kategoriler
Sosyal Güvenlik
Yorum Yok

Yazıya Yorum Yapın

*

*

SON YAZILANLAR