Kara Listenin Kibarcası: Koda Almak

Gücüm yettiğince, bulduğum her fırsatta seslendirdiğim “kara liste” sorununda olumlu gelişmelere (25 Nisan’daki basın toplantısı, 26 Nisan’da yayınlanan KDV Genel Tebliği) çok sevindiğimi ifade ederek başlayayım. Kara liste nedir?...

Gücüm yettiğince, bulduğum her fırsatta seslendirdiğim “kara liste” sorununda olumlu gelişmelere (25 Nisan’daki basın toplantısı, 26 Nisan’da yayınlanan KDV Genel Tebliği) çok sevindiğimi ifade ederek başlayayım.

Kara liste nedir?

Aslında varlığı son düzenlemeye kadar resmen kabul edilmemiş olan bir fişleme şeklidir. Mükelleflerin bazıları sahte veya yanıltıcı belge düzenlediği, kullandığı, düzenleyen veya kullanandan mal veya hizmet aldığı gibi gerekçe ve tespitlere dayanılarak fişlenmekte ve özellikle KDV iadelerinde bu tür mükellefler veya bumükelleflerden mal veya hizmet alanlara farklı muamele edilmekte, zorluklar çıkarılmaktaydı.

Kaç kişi ki bunlar?

Mali İdare yeni düzenleme ile 150 bin şirket veya şahsın listeden silineceğini tahmin etmiş. Kalanlar 50 bin kişi/şirket olsa demek ki toplamda 200 bin kişi/şirket kara listeye alınmış.
Sadece listeye alınmak bile sizi batırabilir

Listeye bir kez girdiniz mi, sizden mal alanlar KDV iadesi almaya kalktığında sıkıntı (size ödedikleri KDV’yi iade alamayacaklar) yaşayacaklarından sizden mal almamaya başlayabilirler. İadenizi kolay kolay alamaz, yüksek teminatlar vermek zorunda kalırsınız.

Bu nedenle yasal bir zemini olmayan kod uygulamaları nedeniyle çok sayıda firma büyük mali zorluklarla karşılaşmış, hatta bazıları batmıştır.

Bir şirketin bir müeyyide ile batması, tüzel kişinin idamı gibidir. Dolayısıyla olabilecek en ağır cezadır. Ne yazık ki bu ağırlıkta sonuçlara yol açan bu uygulama, ağırlığı ile mütenasip bir denetim, gözetim ve hukuki çerçeveye sahip değildi.

İnşallah yeni düzenleme sonrası geçmişte yaşananlara benzer haksız ve hukuksuz uygulamaların önüne geçilmiş olur.

Delil serbestisi içinde açıklama imkanı getirildi
Bir mal ve hizmeti satın aldığınızda, ödemeyi banka kanalıyla yapsanız bile sorun yaşanabiliyor, listede bulunan satıcının faturasındaki KDV’nin iadesini istemekten vazgeçmeniz, ya da daha önce satıcıya ödediğiniz KDV’yi ceza ve faizi ile bir daha ödemeniz gerekebiliyordu.

Şimdi, listeye almadan önce veya listedeyseniz, bankadan ödemeye, varsa başka delillere itibar edilecek. Açıklamanız varsa listeye alınmayacak veya listeden çıkarılacaksınız.

Uygulama çok önemli

Mali İdare’nin değerli yöneticilerinin uygulamayı yakından izlemelerini, bu iyi niyetli girişimin akamete uğramaması için bir denetim, gözetim mekanizması oluşturmalarını rica ediyorum. Türkiye’de müteşebbislerin en büyük sorunu sermayedir. KDV iadesini alamamak, yüksek teminat masraflarına katlanmak, var olan sermayeleri dolayısıyla müteşebbisleri zayıflatmaktadır.

 

Kaynak: http://www.dunya.com/kara-listenin-kibarcasi-koda-almak-155733yy.htm

Kategoriler
GüncelVergi
Yorum Yok

Yazıya Yorum Yapın

*

*

SON YAZILANLAR