Kız Arkadaşıyla Kalana Kira Vergisi Mi Var?

SORU: İstanbul’da Boğaz manzaralı güzel bir evim var. Bu evde iki yıldır bir kız arkadaşımla beraber kalıyorum. Evlenmeyi de düşünmüyorum. Geçenlerde kız arkadaşım, “Senin evinde birlikte yaşadığımız için kira...

SORU: İstanbul’da Boğaz manzaralı güzel bir evim var. Bu evde iki yıldır bir kız arkadaşımla beraber kalıyorum. Evlenmeyi de düşünmüyorum.

Geçenlerde kız arkadaşım, “Senin evinde birlikte yaşadığımız için kira vergisi ödeyecekmişsin. Evlenirsek, bu vergiden muafmışsın” dedi. Doğru mu söylüyor yoksa evlenmek için bir senaryo mu yazmış?
T. A – İstanbul

YANIT: Kız arkadaşınız doğru söylüyor. Mal sahibi ile birlikte akrabalarının da aynı evde veya dairede ikamet etmesi, vergiye tabi değil (Gelir Vergisi Kanunu Md.73/3).
Size ait evde kız arkadaşınız da ikamet ettiği için, evinizin emlak vergisi değerinin yüzde 5’i “Emsal kira bedeli” olacak. Bunun yarısını, kız arkadaşınızdan kira almış gibi beyan edeceksiniz. Geçmiş iki yıl için de gelir vergisi ödemeniz gerekiyor.

Farklı illerdeki kira geliri

SORU: Farklı kentlerde konut kira geliri elde ediliyorsa her müstakil gelirin beyannamesi o kentin Maliye’sine verilebilir mi yoksa birleştirilip bir yere mi verilmek zorunda?
Erol ÜNAL – Kayseri

YANIT: İkametgahınızın bulunduğu yerdeki vergi dairesine değişik illerdeki kira gelirlerinizi toplayarak beyan edeceksiniz.

Kiracı kaçtı bir de vergi mi ödeyeceğim?

SORU:  2013 yılı Şubat ayında evimi aylık 1.500 liraya kiraya verdim. Kiracı bir kaç ay kirayı düzenli ödedikten sonra, Mayıs ayından itibaren hiç kira ödememeye başladı. Ödedim, ödeyeceğim derken 30 Ekim günü evi boşaltıp kaçmış. Ben altı aylık kirayı almadığım halde şimdi bir de gelir vergisi mi ödeyeceğim?
Hasan AKBAŞ – Ankara

YANIT: Kirada “tahsil esası” geçerli. Tahsil etmediğiniz kirayı beyan etmeniz ve vergi ödemeniz gerekmiyor.

26 bin TL’den düşük işyeri kirasına vergi iadesi olur mu?

SORU: Anneme ait bir daire, şirket lojmanı olarak kullanılmakta olup stopaj işyeri tarafından düzenli olarak ödenmektedir. Kira tutarı 930 lira ay, yıllık tutar 11.160 liradır. Annem vergi iadesi alabilir mi?
Onur BAYKAL – İzmir

YANIT: Anneniz, iş yeri kira geliri 26 bin TL’yi aşmadığı
için beyanname veremeyecek. O nedenle “vergi iadesi” de alamayacak. Anneniz beyanname verebilseydi
995 TL vergi iadesi alabilecekti.

Annemin kira gelirinden bakımevi ödemesi indirilir mi?

SORU: Yaşlı ve bakıma muhtaç olan annem, bir bakımevinde
kalıyor. Her ay fatura karşılığı “konaklama bedeli” ödüyoruz. Konut kira geliri olan annem, bu
ödemeleri kira gelirinden indirebilir mi?
Seher GÜNTEKİN – Bursa

YANIT: Olaya, yasanın ruhu yönüyle baktığımızda, indirilebilmesi gerekir. Ancak, Maliye Bakanlığı bu olaya sıcak bakmıyor. Otel, huzur evi ve yaşlılar bakım evi vb. yerleri kira ile oturulan konut olarak değerlendirmiyor ve kira gelirinden indirimini kabul etmiyor. İlginçtir, anneniz başka bir konut kiralasa, onu indirebilecekti ama bakımevindeki konaklama ödemesini indiremiyor. Fıkra gibi..

Kiradaki evin satış bildirimi

SORU: Kira geliri elde ettiğim evimi kiracı boşalttıktan iki ay sonra Ağustos ayında sattım. Beyan verirken sattığımı nasıl bildirmeliyim?
Mine KESKİN – İstanbul

YANIT: Bağlı bulunduğunuz vergi dairesine, kira gelirleriniz ile ilgili yıllık gelir vergisi beyannamesi verirken, bir dilekçe ile de kira aldığınız evi sattığınızı ve mükellefiyet kaydınızın kapatılmasını bildirin.

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/25892092.asp

Kategoriler
Vergi
Yorum Yok

Yazıya Yorum Yapın

*

*

SON YAZILANLAR

 • Muhasebecilerde / Mali Müşavirlerde Zorunlu Olarak Elektronik Serbest Meslek Makbuzu Uygulaması Başlıyor

  Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı’nca Serbest Meslek Makbuzu , Sevk İrsaliyesi ve Müstahsil Makbuzu belgelerinin elektronik ortamda düzenlenme, iletilme ve muhafazasına imkan veren Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğ Taslağı hazırlandı. (26.08.2017)...
 • Muhtasar Beyanname Değişikliği hk

  “MUH” kodlu muhtasar beyannamenin “Ekler” bölümünde yer alan “İşyeri/İşçi Bilgileri” kulakçığında değişiklik yapılmıştır. Mükelleflerimizin beyanname düzenleme programını (BDP) güncellemeleri gerekmektedir....
 • GİB’den Duyuru

  2017/2. Dönem Kurum Geçici Vergisi Beyannamesinin ekler kısmında değişiklik olması nedeniyle beyanname alımına 10 Temmuz 2017 tarih itibariyle başlanacaktır....
 • 3 Yıl Vergi Yok

  2016 yılının başında 6663 sayılı torba yasa ile yürürlüğe giren genç girişimciye teşvik uygulaması birçok mükellef tarafından bilinmiyor. Söz konusu teşvik uygulaması önemli avantajlar sağlıyor, ancak uygulama oldukça sınırlı...