Koltuk Arttıkça Vergi Azalıyor

BİLİN bakalım, hangi koltuklar ve hangi vergi? Bırakın sade vatandaşı, bir vergi uzmanına dahi; “Koltuk sayısı arttıkça, ödenecek verginin azaldığı olay ne?” diye sorsanız, yanıtlamakta zorlanır.   *HANGİ KOLTUK...

BİLİN bakalım, hangi koltuklar ve hangi vergi?

Bırakın sade vatandaşı, bir vergi uzmanına dahi; “Koltuk sayısı arttıkça, ödenecek verginin azaldığı olay ne?” diye sorsanız, yanıtlamakta zorlanır.

 

*HANGİ KOLTUK VE HANGİ VERGİ*

Burada sözü edilen koltuklar, sinema ya da tiyatro koltukları değil, stadyumdaki koltuklar da değil. Peki hangi koltuklar? Taşıtlardaki koltuklar.
Azalan vergi ise Özel Tüketim Vergisi (ÖTV).

*İŞTE ÖRNEKLER*

Taşıt araçlarında ÖTV uygulamasında ilginç bir korelasyon var. Araçların koltuk sayısı ile vergi oranı ters orantılı. Nasıl mı? ÖTV Kanunu eki (II) sayılı listeye göre aşağıdaki örneklerle açıklayalım.
-Sadece sürücüye ait 1 koltuğu bulunan bir yarış arabasının (motor silindir hacmi 2.000 cm3’ün üzeri) ÖTV oranı % 145.
-Sürücü ve yanında olmak üzere 2 koltuğu olan spor otomobilin (motor silindir hacmi 1.600-2.000  cm3 arası) ÖTV oranı % 90.
-Sürücü dahil 4 koltuğu olan binek otomobilinin (motor silindir hacmi 1600  cm3’ün altında) ÖTV oranı % 45.
-Sürücü dahil 5-8 koltuğu olan panelvanın (istiap haddi 850 kg’ı geçmeyip motor silindir hacmi 2.000 cm3’ün altında veya istisap haddi 850 kg’ı geçip motor silindir hacmi 2800  cm3’ün altında) ÖTV oranı % 15.
-Sürücü dahil 9 koltuğu olan binek aracın (motor silindir hacmi 3.200 cm3’ün altında) ÖTV oranı da % 15.
-Sürücü dahil 10-16 koltuğu olan minibüsün ÖTV oranı % 9.
-Sürücü dahil 17-26 koltuğu olan midibüsün ÖTV oranı % 4.
-Sürücü dahil 26-45 koltuğu olan otobüsün ÖTV oranı % 1.
Son olarak 45’in çok üzerinde koltuğu olan metro (elektrikli tren) veya trenlerin ÖTV’sinin sıfır olduğunu söylersek, bu korelasyona noktayı koymuş olmaz mıyız?

*CARİ AÇIĞA ÇÖZÜM*

Türkiye’de otomobil satış vergileri, Tablo-I’de de görüldüğü gibi; motor silindir hacmi 1.600 cm3 ‘e kadar olanlar, 1.600-2.000 cm3 arası olanlar ve 2.000 cm3’ün üzerinde olanlar diye “üçlü bir ayırıma” tabi tutuluyor.
Silindir hacmi 1.600 cm3’ün altında olan otomobillerde, Özel Tüketim Vergisi yönünden bir ayırım yok. Örneğin 1.400 cm3 ya da 1.200 cm3 olanların vergisi aynı.
Türkiye’de satılan otomobillerin yüzde 78’ini ithal otomobiller oluşturuyor.
1.600 cm3’ün altında da üçlü veya dörtlü bir ayırım yapılıp, silindir hacmi düştükçe ÖTV oranı azaltılsa, silindir hacmi düşük olan (örneğin 1.000-1.200 arası olan) otomobile talep artışı olur.
Talebin bu araçlara yönelmesi sonucu;
-Yerli üretimin pazar payı artar, döviz çıkışı azalır.
-Otomobil ve yedek parça ithalatı nedeniyle, dışarıya daha az dövizimiz gider,
-Yakıt sarfiyatı, buna bağlı olarak da akaryakıt ithalatı azalır.
-Trafik rahatlar, daha temiz bir çevre sağlanır ve daha neler neler…
Silindir hacmi 1.600 cm3’ün altında olan otomobillerde, Tablo-II’de belirttiğimiz öneri doğrultusunda ÖTV indirimi yapılırsa, “bir taşla bir kaç kuş” vurulur…

 

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/25927479.asp

Kategoriler
Vergi
Yorum Yok

Yazıya Yorum Yapın

*

*

SON YAZILANLAR

 • KDV Beyannamesi Hazırlarken Bunları Yapmayın

  Değerli okurlar, mesleğe yeni başlayanların KDV beyannamesi hazırlarken özellikli hususlarda sıklıkla yanlışlıklar yaptıkları görülmüştür. Bu nedenle bu hafta, KDV beyannamesi hazırlarken bilinmesi gereken özellikli noktaların neler olduğuna teorik ve...
 • SPK-TMS ve TTK Açısından Borca Batıklık Durumu

  Yeni 6102 sayılı TTK. İle birlikte hem TTK’ya göre ve Vergi Usul Kanununa (VUK) göre hazırlanan bilançolar ve Türkiye Finansal Raporlama Standartlarına (TFRS) göre hazırlanan bilançolar karşımıza gelmeye başlamıştır....
 • Danimarka’nın ‘sabrı tükendi’: Vergi dairesi kapatılıyor

  Danimarka Başbakanı Lars Løkke Rasmussen dün düzenlediği basın toplantısında 12 yıl önce kurulan Danimarka Vergi Dairesi’nin (Skat) kapatılacağını açıkladı. Rasmussen, kurulduğu günden bu yana skandallarla çalkalanan Danimarka Vergi Dairesi’nin...
 • KDV’de İngiliz modelinin detayları

  Maliye Bakanı Naci Ağbal, KDV uygulamasında yeni bir sistem üzerinde çalıştıklarını, İngiliz modelini değerlendirdiklerini açıklamıştı. Bakan Ağbal’ın açıklamasına göre sistem değişikliğine gidilerek, başta KDV iadesi olmak üzere aksayan yönler...