Nişanlı Ve Sözlü Kızlar Panikte

YENİ kıdem tazminatı ile ilgili yapılacak düzenlemelerden, paniğe kapılanların başında, “nişanlı ve sözlü” durumunda olan kızlar geliyor. Şu andaki yasaya göre, SSK’lı (4/a’lı) olarak çalışırken evlenen ve evlendikleri tarihten...

YENİ kıdem tazminatı ile ilgili yapılacak düzenlemelerden, paniğe kapılanların başında, “nişanlı ve sözlü” durumunda olan kızlar geliyor.

Şu andaki yasaya göre, SSK’lı (4/a’lı) olarak çalışırken evlenen ve evlendikleri tarihten
itibaren bir yıl içinde
işinden ayrılan kadınlar, kıdem tazminatlarını alabiliyorlar.
Yeni düzenleme ile bu uygulamaya son verileceği yönündeki açıklamalar, “nişanlı ve sözlü” kızların hatta evlenecekleri “erkeklerin” bile paniğe kapılmalarına neden oldu.

BİRKAÇ ÖRNEK

Aldığımız yüzlerce sorudan, birkaçı aşağıdaki gibi.
· Nişanlım 10 yıldır bir firmada çalışıyor. Evlendiğimizde
işten çıkmasını planlıyorduk.
Şimdi ne yapacağız?
– Nuh Çetin
· Altı yıldır bir şirkette çalışıyorum ve nişanlıyım. Yasa çıkmadan hemen nikahımızı kıyarsak ve bir yıl içinde işten ayrılırsam, kazanılmış haklarım korunur mu?
– Dilşad Güney
· Nişanlım 13 yıldır aynı şirkette. 2014 Mayıs’ta evleneceğiz. Evlenince, ciddi bir tazminat alabilecekti. Evlendiğimizde kıdem tazminatı ödenmeyecekse, maddi sorun yaşayacağımız
için nişanlımdan ayrılabilirim.
– (C.N /İSTANBUL)
· Kasım 2008’den beri çalışıyorum. 30 Haziran 2013’de evlendim. Mayıs 2014 de işten ayrılacaktım. Ne dersiniz işten hemen ayrılayım mı?
– Gözde Öztemel
· 11 yıldır SSK’lı çalışıyorum. Nisan 2014’de evlenmeyi planlıyoruz. Sözlüm, “sen kıdem tazminatı alamazsan evliliğimiz uzar” dedi. Ne olur, bu yasa çıkmasın. Zamanında evlenmek istiyorum. ? (Z.K)

EVLENEN KADINLARA TAZMİNAT ÖDENMELİ

Gelen e-postaların tamamını yayınlamaya kalkışsak, bu sayfaya sığmaz. Şu aşamada, ortada kesinleşmiş bir durum yok. Hazırlanacak yasa tasarısına, evlenen ve SSK’lı (4/a’lı) olan kadınların bir yıl içinde, işten ayrılmaları halinde “kıdem tazminatlarının ödeneceğine dair”
bir hüküm eklenmesi, sorunu çözer.
Olay sözlü ve nişanlı kızlar ile bunlarla evlenecek erkekler açısından çok ciddi.
Hatta bazılarının
evlenmelerini bile etkileyebilecek.
O nedenle, evleneceklere kıymayın..

İşveren ‘‘gözünün üstünde kaşın var’’ diyecek mi?

SORU: Şu anda gündemde olan “kıdem tazminatı fonu” yasalaşırsa, işveren kıdem yükünden dolayı işten çıkaramadığı işçiyi, “gözünün üstünde kaşın var” diye işten çıkarabilecek. İşçi de kıdem hakkından 1/3 kayıp yaşayabilecek.
– Emrah ASLAN
YANIT: Kıdem tazminatı fonu yasalaşırsa, işverenlerin üzerindeki “kıdem tazminatı ödeme baskısı” azalacak ama istisnalar hariç hiç bir işveren, faydalı ve verimli çalışanını işten çıkarmak istemez. Olaya bir de tersinden bakarsak, bazı işçilerin de çalışma disiplinini olumlu yönde etkileyecek. Kıdem hakkından 1/3 kayıp yani 30 gün yerine 20 günlük ücret üzerinden ya da yıllık ücretin yüzde 5-6’sı kadar her yıl için kıdem tazminatı tartışılıyor. Ancak şu aşamada kesinleşen bir durum yok. Bu arada, fondaki birikimin getirisi ve kıdem tazminatına devlet güvencesi boyutu da önemli.

Kıdem tazminatı ve işsizlik yardımı

SORU:
1) Yeni kıdem tazminatı, işsizlik yardımını kaldıracak mı?
2) Kıdem tazminatı tavanı yine
olacak mı?
– Süleyman HİSAR
YANIT:
1) İşsizlik sigortası ve yardımı devam edecek.
2) Kıdem tazminatı tavanı yine olacak.

Kıdem tazminatı her yıl alınacak mı?

SORU:
1) Kıdem tazminatını her yıl alacak mıyız?
2) Emekli olduğumuzda işsizlik fonunda biriken parayı alabiliyor muyuz?
– Kayhan BOYOĞLU
YANIT: Kıdem tazminatının her yıl ödenmesi söz konusu değil. İşsizlik sigortası fonunda biriken para, emeklilikte ödenmiyor. İşsizlik halinde ödeniyor.

İşi bırakıp emekli olayım mı?

SORU: Bu yeni kıdem tazminatı tartışmaları kafamı karıştırdı.
En iyisi işimden ayrılıp,
emekli olayım, diyorum.
Ne dersiniz?
– Cüneyt MERTOL
YANIT: Şu aşamada, kıdem tazminatı konusunda kesinleşen bir yasa ya da
tasarı yok. Bu konuda işçi ve işveren temsilcilerinin uyumu çok önemli. Seçimler öncesi belki de böyle bir yasa çıkmayacak. Gelişmeleri, hiç değilse bu konuda hazırlanacak tasarıyı bekleyin.

 

Kaynak: http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/goster/printnews.aspx?DocID=24855190

Kategoriler
MuhasebeSosyal GüvenlikVergi
Yorum Yok

Yazıya Yorum Yapın

*

*

SON YAZILANLAR

 • Damga Vergisi Oranları 2017

  2017 Yılı Damga Vergisi Oranları açıklanmıştır. 2016 yılında uygulanan maktu vergi tutarları yeniden değerleme oranı dahil olmak üzere %7,5 oranında artırılmıştır. 2017 yılı Damga Vergisi Oranları 29931 Sayılı Resmî...
 • 2017 Yılı Yaşlı, Engelli Ve Engelli Yakını Aylık Rehberi

  Sosyal güvenlik sistemimizde prim almadan devlet tarafından muhtaç olan yaşlı, engelli ve engelliye bakan kişilere aylık bağlanmaktadır. Söz konusu aylıklara hak kazanmak için asgari ücret baz alınmak suretiyle muhtaçlık...
 • Sözleşme Süresinin Uzaması ve Damga Vergisi

  Konut ve çatılı iş yeri kira sözleşmeleri genellikle belirli bir süre için yapılırlar. Sözleşmelere de genellikle, süre bitiminden belli süre önce tarafların fesih bildiriminde bulunmadıkça sözleşmenin süresinin uzayacağına ilişkin...
 • İşyerleri Panik Yok Haftaya Pazartesine Kadar Uzadı

  Bana e-mail gönderenlere toplu cevaptır: Son ödeme günü 2 Ocak 2017 olan prim ve diğer tüm alacakların tahsilat işlemi 9 Ocak 2017 tarihine kadar uzatılmıştır. SGK  alacaklarının tahsiline ilişkin...