Ödenmeyen Bağ-Kur Primi ve Borçları Silinebilir Mi?

5510 Sayılı Kanun’ un Geçici 17 inci Maddesine göre 30 Nisan 2008 günü    itibariyle  5 yıllık ve üzeri Bağ-Kur prim borçları silinecek. Başvuru gerekmeyecek idi. Yeni Sosyal Güvenlik Yasası ile esnafın borçlarına yeniden yapılandırma kapısı açılırken, Bağ-Kur...

5510 Sayılı Kanun’ un Geçici 17 inci Maddesine göre 30 Nisan 2008 günü    itibariyle  5 yıllık ve üzeri Bağ-Kur prim borçları silinecek. Başvuru gerekmeyecek idi.

Yeni Sosyal Güvenlik Yasası ile esnafın borçlarına yeniden yapılandırma kapısı açılırken, Bağ-Kur prim borçlusuna da af geldi. Yasa ile 30 Nisan 2008′den önce 5 yıl ve üzeri Bağ-Kur prim borcu olanların borçları otomatik olarak silinecek. Borçların silinmesi için başvuru zorunluluğu bulunmuyordu.
 Uzmanlara göre, bugün prim borcu olan ancak bunu ödeyemeyenlerin sigortalılıklarını durdurmak suretiyle prim borçlarını sildirmelerinde bir engel bulunmuyor. Primlerini ödeyebilecek duruma geldiklerinde tekrar kuruma başvurarak, prim borcunu ödeyip silinen günlerini geri kazanmaları mümkün olabiliyor. Prim borcunu ödemeyip mal beyanında bulunmayan Bağ-Kur’lular, kimi zaman hapis cezası ile karşı karşıya kalabiliyordu. Yasa ile bu tabloya son verilmiş oldu. Ancak hatıra gelmeyen 100 binleri ilgilendiren önemli bir konu daha vardı.

 


5 Yıldan Daha Az Prim Borçluları Unutuldu
 
5 yıldan daha az prim borcu olupta ödeyemeyenlerin mağduriyetleri halen devam etmektedir.
Örneğin, Ayşe teyze 2005 yılında bir işyeri açmış ve Bağ-Kur ‘a otomatik kaydolmuş. Ayşe teyzenin işleri kötü gittiğinden 2005 yılının sonunda işyerini kapatmıştır. Tabi bu arada yaptığı işten para da kazanamadığı için prim borçlarını da ödeyememiştir. Ayşe Teyze bu tarihten sonra bir daha ticaretle uğraşmamış. Evlenmiş ev hanımı olmuştur. Eşinin sağlık sigortasından yararlanarak hayatını devam ettirmektedir. Günün birinde Bağ-Kur ‘a borcunun 3 ‘e katlandığını öğrenmiştir. Bu borcu ödeme imkanı da olmayan Ayşe Teyze prim gün sayını sildirmek istemiş ancak nafile çünkü yasa yapıcılar onu hesaba katmayarak 5 yıl ve üzerine göre kanun çıkarmışlardır.

 

Örneğimizde olduğu gibi bu şekilde mağdur olan yüzbinlerce insan bulunmaktadır. Temennimiz yasanın kapsamı genişletilerek 5 yıldan daha az prim borcu olanları da faydalandırmaktır.

MUHASEBENET
Bünyamin ÇİLOĞLU
Stajyer SMMM

Kategoriler
Sosyal Güvenlik
Yorum Yok

Yazıya Yorum Yapın

*

*

SON YAZILANLAR