Sahte Şirketlere Prim Ödemeyin

Sahte şirketlere prim ödemeyin Özellikle isteğe bağlı SSK’nın 2008 yılında kaldırılmasından sonra, SSK’ya prim ödemek için bir işyerinde çalışmaktan başka çaresi kalmayanlar, sahte şirketlere prim ödemeye başladı.   Ancak,...

Sahte şirketlere prim ödemeyin Özellikle isteğe bağlı SSK’nın 2008 yılında kaldırılmasından sonra, SSK’ya prim ödemek için bir işyerinde çalışmaktan başka çaresi kalmayanlar, sahte şirketlere prim ödemeye başladı.

 

Ancak, sahte şirketler bu primleri SGK’ya ödemeyince 50 bin kişinin sigortaları iptal edildi… Emekli olanlardan da ödenen emekli aylıkları geri isteniyor… Sahtecilik 1: İşverensiniz ve çalışanlarınız için SGK’ya her ay 25 bin lira prim ödüyorsunuz sonra birileri elinde çanta ile işyerinize geliyor ve diyor ki; “Biz bordro şirketiyiz, SGK’ya her 25 bin lira vereceğinize bize 15 bin lira verin, çalışanlarınızı biz SGK’ya gösterelim ve size de fatura edelim.”. Kabul ediyorsunuz ama yine şüphelisiniz ama internetten bakıyorsunuz gerçekten her ay çalışanlarınızı SGK’ya bildiriyorlar içiniz rahatlıyor.

Aradan bir yıl geçiyor bir de bakıyorsunuz ki, çalışanlarınızı SGK gönderdiği davet mektubu ifadeye çağırmaya başlamış. İşi araştırınca görüyorsunuz ki, Bordo Şirketi SGK’ya bildirdiği primleri ödememiş ve SGK denetim elemanları da incelemeye başlamış. Gerçek ortaya çıkıyor ve SGK, Bordro Şirketinin bildirimlerinin tamamını “bu işyerinde FİİLİ çalışma yok” gerekçesi ile siliyor. Hem de geriye doğru. Artık çalışanlarınızın Bordro Şirketinden gösterilen dönemde sigortası kalmıyor. İçlerinde emekli olanlar varsa da emeklilikleri iptal ediliyor, ödenen emekli aylıkları da faizi ile birlikte geri isteniyor.

***SGK İşlemi Tam Yapmıyor Aslında sizin işyerinizde çalıştılar ama üç-beş metrekarelik büroları olan Bordro Şirketinden binlerce çalışan varmış gibi gösterildiler. SGK denetim elemanları da bu gerçek olmayan çalışmaları iptal etti. Ancak devamını getirmiyor SGK denetim elemanları, “evet bu kişiler, Bordro Şirketinde çalışmamışlar, A şirketinde çalıştıkları halde Bordro Şirketinden gösterilmişler, o halde hepsini iptal ettik” DİYORLAR DA “Bu bildirimlerin hepsini A şirketinden göstertelim de çalışanlar sigortasız kalmasın” DEMİYORLAR.

Sahtecilik 2: Geçmişte SSK’larınız veya Bağ-Kur’unuz veyahutta memuriyetiniz ama artık çalışmıyor evde oturuyorsunuz. Emeklilik aklınıza geliyor ve Sosyal Güvenlik Uzmanlarına gidip danışıyorsunuz, bir müddet SGK’nın SSK’sına (4/A) prim ödenirse emekli olacaksınız diyorlar. Sonra araştırıyorsunuz SGK’ya dışarıdan isteğe bağlı SSK (4/A) primi ödenmesine 2008 yılında son vermişler, dışarıdan SGK’ya ödenenler Bağ-Kur’a (4/B) sayılıyormuş. Öyleyse sizi işyerinde çalışmış gibi gösterecek işyerleri arıyorsunuz ve buluyorsunuz. Hatta diyorlar ki, normalde bir kişinin SSK primi muhtasar vergi dahil (AGİ dahil), yaklaşık 448 liradır ama bize 250 lira versen yeter. Asgari Ücret İşçi Payı %15 İşveren Payı %21,5 Gelir Vergisi Toplam Ödenecek 1071 160,65 230,27 56,67 447,59 İşinize geliyor ve her ay şirkete gidip 250 lira veriyorsunuz.

Sonra internetten bakıyorsunuz ve her ay sizi gerçekten SGK’ya SSK’lı çalışan gibi bildiriyorlar. İçiniz rahatlıyor ama aradan altı ay geçiyor aşağıdaki gibi SGK’dan ifadeye davet çağrısı alıyorsunuz. NOT:Ekte çağrı belgesi var isim ve adresleri gizleyerek yayınlayalım…. Davete gidince, SGK’nın denetim elemanı sormaya başlıyor. Nerede çalıştınız, adresi nedir, işyerinde başka kimler vardı, ücretinizi kimden alıyordunuz, size talimatı kim veriyordu, ne iş yaptınız? Sizden bu sorulara tık cevap yok. O zaman denetmen bütün bu işyerinden bildirilenleri siliyor. Siz de cebinizden aylarca çıkan 250 liraların üzerine bir bardak su içiyorsunuz. ***Unuttunuz veya işinize gelmedi Sizden her ay 250 lira para alıp SGK’ya bildiren işveren, SGK’ya ödemesi gereken 448 lirayı nasıl ödesin? ***Altı ay prim ödemeyen işveren denetime alınır SGK’ya işçi-sigortalı bildiren ama primlerini düzenli ödemeyen veya altı ay üst üste prim ödemeyen işverenler SGK denetim elemanları tarafından incelemeye alınır. İlk aşamada bu sahte işyerinin şifrelerini kapatır. Hemen ardında da sosyal güvenlik denetmenlerince inceleme süreci başlatılır. Denetmenler yaptığı denetim ve incelemelerde işyerinin SGK’daki kaydını iptal ederek, sigortalı bildirilen kişilerin sigortalılıklarını geçmişe yönelik iptal edilir. Bu kişilere yapılan sağlık harcamaları ve emekli olmuş ise yapılan yersiz ödemeler faizi ile ilgili kişilerden tahsil edilir.

***İsteğe bağlı SSK geri gelmeli SGK’ya sesleniyorum, isteğe bağlı SSK’yı (4/A’yı) kaldırarak vatandaşları neden sahteciliğe ittiniz, neden sahte şirketlere muhatap ettiniz? Vatandaşı düşünüyorsanız isteğe bağlı SSK’yı geri getirmeliniz. Bu Torba Yasa içine mutlaka bu düzenleme de girmeli. ***2013 yılında 45 bin kişinin sigortası iptal edildi Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından son 1 yılda yapılan denetimlerde 476 işyerinin sahte olduğu tespit edildi. Bu denetimlerde 44 bin 260 kişinin sigortalılıkları da iptal edildi.

KAMU TAŞARON İŞÇİLERİNDE DE SAHTECİLİK BAŞLADI Cumartesi günü Ankara’da Türkerler Holding çalışanları ile sosyal güvenlik ve iş hukuku konusunda bilgilendirme sohbetine gittim. Sonrasında da biraz Ankara havası koklamak için Sakarya ve Kızılay’da dolaştım. Yaklaşık 30 dakika içinde en az 30 kadar güvenlik ve temizlik taşaron işçileri tarafından çevrildim. Bakın ne diyorlar… “Ali bey, bizler Ankara’da Aile Bakanlığı’nda ve Gıda-Tarım-Hayvancılık Bakanlığı’nda çalışan taşaron şirket temizlik ve güvenlik işçileriyiz. Hemen hepimiz burada 5 yıla yakındır çalışıyoruz. Geçen hafta taşaron şirket yetkilileri bize artık işe gelmeyin dediler ama herhangi bir kağıt vermediler. Sonra duyduk ki ve siz de gazete yazdınız.

Kamuda çalışan 600 bin taşaron işçisi kadroya alınacakmış. Kadro hakkı bizim olduğu halde, şimdi bir siyasi partiye yakın olanlar ile eş ve çocuklarını işe almaya başladılar. Yani, beş yıldan beri biz taşaron işçisi olmanın çilesini çektik ama şimdi kadro sözü çıkınca bizim yerimize başkalarını kadroya almak için bize işe gelmeyin diyorlar. Ne yapmamı lazım, hakkımızı nasıl alırız? “ Gerçekten de kamuda çalıştırılan yaklaşık 600 bin taşaron şirket işçisi seçim öncesinde kadroya alınacaklar. Artık bunu sağır sultan bile duydu. Ancak, bu son yapılanlar haksızlık, yıllardır kadro gelecek diye taşaron şirket işçiliğinin eziyetini çekenler yerine, eş-dost ahbapların kadroya alınması yanlış. Sizlere de önerim şu, sakın sözlü ifade edilen işe gelmeyin tekliflerine inanmayın, yazılı olarak işten çıkarma belgesi olmadığı sürece işinize devam edin. Sizi yazılı belge ile işten çıkarırlarsa da hemen 30 gün içinde İş Mahkemesinde İŞE İADE davası açın.

Kaynak: http://www.alitezel.com/index.php?sid=yazi&id=6594

Kategoriler
Sosyal Güvenlik
Yorum Yok

Yazıya Yorum Yapın

*

*

SON YAZILANLAR