Sosyal Güvenlikte Yeni Haklar

Önceki gün Resmi Gazete’de yayımlanan Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliği’nde değişiklik yapan düzenlemeyle çalışanlara ve işverenlere yeni imkânlar sağlandı. İşverenlerimizi bir başka yazıya bırakarak çalışanlar için ön plana çıkan birkaç...

Önceki gün Resmi Gazete’de yayımlanan Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliği’nde değişiklik yapan düzenlemeyle çalışanlara ve işverenlere yeni imkânlar sağlandı. İşverenlerimizi bir başka yazıya bırakarak çalışanlar için ön plana çıkan birkaç başlığa değinelim.

Borçlanmada sınırlama kalktı

Askerlik ya da doğum borçlanması yaptınız fakat pişman oldunuz. 2011 yılına kadar, bu durumda borçlanmadan geri dönme hakkınız yoktu. 2011 yılında bir defaya mahsus olmak üzereborçlanmadan vazgeçme hakkı getirildi. Şimdi yapılan değişiklikle bir defa sınırlaması kaldırıldı ve uygulama genişletilmiş olduYani emekli aylığınız bağlanmadığı sürece istediğiniz kadar borçlanma yapıp istediğiniz kadar vazgeçebileceksiniz. Tabii borçlanmada ödediğiniz paranın SGK tarafından iade edilirken faizsiz ödeneceğini hatırlatmış olalım.

Kazanç beyanı e-devlet’ten yapılabilecek

Bağ-Kur (4/b) sigortalıları asgari ücretle bunun 6,5 katı arasında olmak şartıyla, kendi beyan ettikleri kazanç üzerinden prim ödüyorlar. Şimdiye kadar kazanç beyanlarını bildirmek ya da beyanlarında değişiklik yapmak için SGK’ya dilekçeyle başvurmaları gerekiyordu. Bundan sonra e-devlet üzerinden yani SGK’ya gitmeden internetten beyanda bulunabilecekler. Böylece esnaf ve şirket ortakları için bir angarya daha kaldırılmış oldu.

Şirket ortaklarına çalışan tavanı uygulanmayacak

Bağ-Kur’luların kendi beyanlarına göre prim ödediklerini ifade ettik. Fakat bu konuda çok da serbest değiller. Beyan edecekleri kazanç tutarı, çalıştırdıkları işçilerin en yüksek brüt ücret tutarından aşağı olamıyor. Örneğin bir restoranda en yüksek ücret alan aşçı başı 3000 lira brüt ücretle SGK’ya bildiriliyorsa, restoran sahibinin de en azından bu kazanç üzerinden prim ödemesi gerekiyor. Fakat son yapılan düzenlemeyle bu konuda şirket ortaklarına muafiyet tanındı. Örneğin bir anonim şirketin yönetim kurulu üyesiyseniz, çalıştırdığınız işçilerin ücreti ne olursa olsun, siz isterseniz asgari ücret üzerinden prim ödeyebileceksiniz. Şirket ortaklarının haricindeki diğer Bağ-Kur’lular için alt sınır uygulaması devam ediyor.

Yıllık 40 bin lirayı bulur

Soru: Sadettin Bey, ben eski işverenime hizmet tespit davası açmayı düşünüyorum. Ben dava açsam, davalı işveren de kabul etse, ayrıca çalışan şahit göstersem ve hizmetim tespit edilse işverene ceza uygulanır mı? Uygulanırsa ne kadar bir ceza çıkar? İşveren hizmetimi kabul ediyor fakat aramızdaki anlaşma gereği bu cezayı kendim ödemek zorundayım. Uğur Ç.

Cevap: Değerli okurum, hizmet tespit davası ya da SGK’ya şikâyette bulunmanız sonucunda hizmetiniz tespit edilirse, tespit edilecek her yıl için işverene 40 bin liradan fazla idari para cezası ve prim maliyeti çıkar. Ancak siz dava açmadan işveren kendiliğinden SGK’ya geriye dönük bildirge verirse ve yapılacak incelemeler sonucu bu belgeler işleme alınırsa, bu durumda da idari para cezası uygulanır fakat daha düşük maliyetle sonuç alabilirsiniz. İkinci durumda maliyetin ne kadar olacağı, hizmetinizin tespit edileceği döneme göre değişecektir.

SADETTİN ORHAN / BUGÜN

 

Kategoriler
Sosyal Güvenlik
Yorum Yok

Yazıya Yorum Yapın

*

*

SON YAZILANLAR