Ücretliler: Bizi De Dinler Misiniz?

Yeni Gelir Vergisi Tasarısı’nın, yılsonuna kadar yasalaşması bekleniyor. Tasarıda yer alan düzenlemeleri, daha önce Hürriyet’te açıkladık. O nedenle tekrarlamayacağız. Ancak tasarıyı gören ve yazılarımızı okuyan ücretlilerin “Bizi de birkaç...

Yeni Gelir Vergisi Tasarısı’nın, yılsonuna kadar yasalaşması bekleniyor.

Tasarıda yer alan düzenlemeleri, daha önce Hürriyet’te açıkladık. O nedenle tekrarlamayacağız.
Ancak tasarıyı gören ve yazılarımızı okuyan ücretlilerin “Bizi de birkaç dakika dinler misiniz?” diye talepleri var.

VERGİLER ARTIYOR

Gelir Vergisi Kanunu’nda yer alan yedi gelir unsuru arasında, ticari kazanç, zirai kazanç, serbest meslek kazancı, kira geliri gibi en fazla vergi ödeyen kesim ücretliler…
Ücretlilerin ödediği toplam vergi, gelir vergisinden elde edilen hasılatın yarısını geçmiş hatta üçte ikisine ulaşmış durumda…
Tablodan da fark edileceği gibi, ücretlilerin ödediği vergi, toplam gelir vergisi hasılatına göre her yıl artıyor.

ÜCRETLİLER VE DİĞERLERİ

Bu konuda, bazı kıyaslamalar yapmak istiyoruz.
1- Ücret gelirleri, kaynakta vergilendirildiği için, vergi kaçırma olanağı yok. Oysa diğer gelirler, beyana dayalı olarak vergilendirildiğinden, vergi kaçırma olanağı var.
2- Otomobili olan şirket ya da defter tutan gelir vergisi mükellefi, otomobilin tüm giderlerini masraf yazıp, kazancından düşebiliyor. Otomobili olan ücretli, giderlerinin tamamını, cebinden karşılıyor.
3- Şirket yetkilisi ya da defter tutan gelir vergisi mükellefi, lokantada yemek yiyor ve iş yemeği diyerek, masraf yazabiliyor. Uçağa, otobüse ya da trene biniyor, otelde yatıyor, “işle ilgili” diye bunları da masraf yazıp, kazancından düşebiliyor. Ücretlinin bu tür bir olanağı yok .
4- Bazı şirketlerde; eş ve çocuğa verilen otomobiller, şirkete kaydediliyor. Tüm giderleri, şirketin defterine masraf yazılıyor. Üniversitelerde, otomobili olan öğrencileri çevirip, ruhsatına baksak; çoğunun bir şirkete kayıtlı olduğu görülür. Oysa, ücretlinin, eş ve çocuğu için, bu tür bir olanağı yok.
5- Alınan gömlek ve kravatlar, eşantiyon gösterilip masraf yazılabiliyor. Bilgisayar, kırtasiye ve bazı eşyalar, firmaya alınmış gösterilebiliyor. Ücretlinin bu olanağı da yok.
6- Beyanname verenler eğitim, sağlık ve bazı bağış ve yardımları, belirli oranlar dahilinde gelirlerinden düşebiliyorlar. Ücretliler için böyle bir durum söz konusu değil.
Çelişkiler, ücretliler aleyhine uzayıp gidiyor.
Gelir Vergisi Yasası değişirken, ücretlilerin özel durumlarına bakıp, daha düşük oranlı “ayrı bir tarife” belirlenmesinde ya da beyanname verilmesine olanak sağlanarak bazı harcamaları gider olarak indirmelerine olanak sağlamakta yarar var…

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/24500904.asp

Kategoriler
Sosyal Güvenlik
Yorum Yok

Yazıya Yorum Yapın

*

*

SON YAZILANLAR