Varlık Barışın İncelemelerde Etkisi

Daha önceki haftalarda köşemizde “Varlık Barışı”na ilişkin hususlara yer vermiştik. Uygulama süresinin uzatılması ve özellikle halen vergi incelemesi devam edenler açısından konuyu okuyucularımıza açıklamakta fayda var. 31 Ekim son...

Daha önceki haftalarda köşemizde “Varlık Barışı”na ilişkin hususlara yer vermiştik. Uygulama süresinin uzatılması ve özellikle halen vergi incelemesi devam edenler açısından konuyu okuyucularımıza açıklamakta fayda var.

31 Ekim son

Yurtdışında bulunan varlıkların Türkiye’ye getirilmesi amacıyla düzenlenen “Varlık Barışı” uygulamasını içeren 6486 Sayılı Kanun 29 Mayıs 2013 tarih ve 28661 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak aynı gün yürürlüğe girmişti.

Yurtdışındaki varlıkların, 31 Temmuz 2013 tarihine kadar beyan edilip, yüzde 2 vergi ödenmek suretiyle, Türkiye’ye getirilmesine imkân sağlandı. 31 Temmuz 2013’te sona eren beyan süresi, Bakanlar Kurulu’nca 31 Ekim 2013 tarihine kadar uzatıldı.

Varlıklar incelemeye tabi olmayacak

Kanunun amacı para, döviz, altın, hisse senedi, tahvil ve diğer menkul kıymetlerin Türkiye’ye getirilmesi, taşınmazların kayda alınması suretiyle milli ekonomiye kazandırılması.

Yapılan bu beyanlardan hareketle inceleme ve soruşturma yapılmayacak. Diğer nedenlerle de inceleme yapılması halinde bulunan bu matrah farklarından beyan edilen kıymetlerin tutarları mahsup edilecek.

Varlık Barışı vergi incelemesine engel değil

Bildirilen varlıklardan bağımsız olarak her mükellef vergi incelemesine alınabilir. Bu konuda Varlık Barışı ile matrah artımını karıştırmamak gerekir. Hatırlanacağı üzere matrah artırımı yapan mükellefler ilgili dönemler için hiçbir şekilde vergi incelemesine tabi tutulmuyordu. Ancak gerek mevcut gerekse daha önceki varlık barışlarında vergi incelemesini engelleyen düzenlemeler yer almıyor. Sadece Varlık Barışı nedeniyle yurtdışından getirilen varlıklardan hareketle inceleme ve soruşturma yapılamayacağı belirtiliyor.

Varlık Barışı’nın vergi incelemelerine etkisi

29 Mayıs 2013 tarihinden sonra başlayan ve inceleme dönemi 01.01.2013 tarihinden önceki dönemleri kapsayan vergi incelemelerinde beyan edilen ve vergisi ödenen varlık tutarları dikkate alınıyor.

İnceleme sonucunda Gelir, Kurumlar ve Katma Değer Vergisi yönünden tespit edilen matrah farkından, Varlık Barışı’nda beyan edilen tutarlar mahsup edilecek. Dolayısıyla, inceleme esnasında vergi incelemesine yetkili olanlar, koşulların gerçekleşip gerçekleşmediğini ayrıca kontrol etmek suretiyle bildirilen veya beyan edilen tutarları mahsup ederek vergi inceleme raporlarını tanzim edecekler.

Haksız iadeden kaynaklanan tarhiyatlar ile Gelir, Kurumlar ve Katma Değer Vergisi dışındaki diğer vergilere yönelik yapılacak inceleme ve tarhiyatlara varlık barışının bir faydası yok. Usulsüzlük veya özel usulsüzlük cezaları da mahsup uygulaması kapsamında değildir.

Devam eden vergi incelemelerinin durumu

Varlık Barışı ile beyan edilen tutarların 29 Mayıs 2013 tarihinden önce başlamış olan vergi incelemelerine hiçbir olumlu etkisi yok.

29 Mayıs 2013 ile 31 Ekim 2013 tarihleri arasında vergi incelemesine başlanmış olan mükelleflerin Varlık Barışı’nın bu avantajından faydalanmaları mümkün olacak.

Bu tarihler arasında başlamış olan incelemelerin (bu tarihler arasında Varlık Barışı’ndan faydalanmış olunması halinde) ne zaman bittiğinin bir önemi yok.

Kaynak: http://www.bugun.com.tr/varlik-barisinin-devam-eden-incelemelere-etkisi-yazisi-779027

Kategoriler
Vergi
Yorum Yok

Yazıya Yorum Yapın

*

*

SON YAZILANLAR

 • KDV Beyannamesi Hazırlarken Bunları Yapmayın

  Değerli okurlar, mesleğe yeni başlayanların KDV beyannamesi hazırlarken özellikli hususlarda sıklıkla yanlışlıklar yaptıkları görülmüştür. Bu nedenle bu hafta, KDV beyannamesi hazırlarken bilinmesi gereken özellikli noktaların neler olduğuna teorik ve...
 • SPK-TMS ve TTK Açısından Borca Batıklık Durumu

  Yeni 6102 sayılı TTK. İle birlikte hem TTK’ya göre ve Vergi Usul Kanununa (VUK) göre hazırlanan bilançolar ve Türkiye Finansal Raporlama Standartlarına (TFRS) göre hazırlanan bilançolar karşımıza gelmeye başlamıştır....
 • Danimarka’nın ‘sabrı tükendi’: Vergi dairesi kapatılıyor

  Danimarka Başbakanı Lars Løkke Rasmussen dün düzenlediği basın toplantısında 12 yıl önce kurulan Danimarka Vergi Dairesi’nin (Skat) kapatılacağını açıkladı. Rasmussen, kurulduğu günden bu yana skandallarla çalkalanan Danimarka Vergi Dairesi’nin...
 • KDV’de İngiliz modelinin detayları

  Maliye Bakanı Naci Ağbal, KDV uygulamasında yeni bir sistem üzerinde çalıştıklarını, İngiliz modelini değerlendirdiklerini açıklamıştı. Bakan Ağbal’ın açıklamasına göre sistem değişikliğine gidilerek, başta KDV iadesi olmak üzere aksayan yönler...